Jak szczepią w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W styczniu przedstawiciele NFZ-u szacowali, że miesięcznie uda się zaszczepić ok. 76 tys. krakowian. Z metodyki prezentowania danych nie wyniknie jednak, ilu mieszkańców Krakowa faktycznie jest zaszczepionych. Wiadomo jednak, ile zastrzyków wykonuje się w stolicy Małopolski.

14 stycznia na komisji zdrowia rady miasta Krakowa Katarzyna Natko z małopolskiego NFZ-u mówiła, że tygodniowo w mieście może być szczepionych ponad 19 tys. osób, a miesięcznie maksymalnie ponad 76 tysięcy.

Zapytaliśmy małopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia, jak to wygląda i czy udało się osiągnąć zapowiadaną miesięczną liczbę szczepień. Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka regionalnego NFZ-u odesłała nas do danych publikowanych przez rząd.

Co z nich wynika? W całej Polsce wykonano 8,2 mln szczepień, w tym 2,2 mln otrzymało drugą dawkę. Małopolska pod względem liczby zaszczepionych (przynajmniej jedną dawką) jest na piątym miejscu z blisko 661 tysiącami iniekcji.

– Liczba szczepień dotyczy liczby unikalnych pacjentów, dla których w systemie Zdarzeń Medycznych została wypełniona Karta Szczepień – informuje ministerstwo zdrowia w opisie metodologii prezentowania dostępnych danych.

W samym Krakowie wykonano 285,7 tys. szczepień, z czego dwie dawki przyjęło 75,5 tys. osób. Średnio dziennie obecnie szczepionkę dostaje 7,2 tys. osób (więcej szczepi się tylko w Warszawie – ponad – 15 tys. i Poznaniu – 7,5 tys.).

Gdyby udało się utrzymać podobne tempo, to w mieście i okolicach szczepionych byłoby w ciągu 30 dni ponad 216 tys. osób.

– Tempo szczepień i wykorzystanie potencjału punktów jest zależne od dostaw szczepionek. Możliwości szczepień przez krakowskie punkty są znacznie większe niż dostawy szczepionek od producentów – mówi Aleksandra Kwiecień.

Raz jeszcze trzeba podkreślić, że to nie oznacza jednak, że tylu krakowian zostałoby zaszczepionych. Ministerstwo zdrowia zaznacza, że liczba szczepień odnoszona jest do powiatu/województwa według adresu placówki, które je wykonała.

Nowe punkty

W samym Krakowie ma powstać pięć nowych punktów szczepień. Te jednak mają mieć znacznie większy potencjał. Miasto ma uruchomić miejsca masowych szczepień w Tauron Arenie, przy ul. Wielickiej w Miejskim Centrum Opieki i w hali sportowej WKS Wawel. Władze województwa dodają do tego punkt przy szpitalu im. Rydygiera i przy ul. Rakowickiej, gdzie mieści się Garnizonowy Ośrodek Szkolenia Sportowego.

– Będziemy w stanie szczepić ponad 20 tys. osób dziennie w powszechnych punktach szczepień w Małopolsce – stwierdził wojewoda Łukasz Kmita. Warunkiem jest terminowe dostarczania preparatów przez producentów. Wspomniana przez wojewodę liczba już widnieje na rządowej stronie, która informuje o dziennej liczbie szczepień.

Pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował 13 kwietnia, że do końca sierpnia tego roku wszyscy chętni mają być zaszczepieni pierwszą dawką.

comments powered by Disqus