Jak zagra Kraków? Województwo przygotowuje konkurs na nowych dyrektorów

Marszałek Małopolski zdecydował, że wszyscy dyrektorzy powołani na stanowisko bez konkursu zostaną odwołani ze swoich funkcji fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Szefowie wojewódzkich instytucji kultury powołani na stanowiska dyrektorskie bez konkursu stracą pracę – zapowiadał pod koniec grudnia marszałek Małopolski Witold Kozłowski. Kiedy zatem województwo ma zamiar ogłosić konkurs na dyrektorów Filharmonii i Opery Krakowskiej?

Okazuje się, że zarząd województwa nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki zapewnia jednak, że trwają analizy prawne i prace nad przygotowaniem stosownych uchwał. Te „w odpowiednim czasie” mają trafić na posiedzenie zarządu.

„Chodzi o przejrzystość” 

Dlaczego województwo chce zorganizować konkurs na nowych szefów podległych mu instytucji? W swoim grudniowym oświadczeniu marszałek Witold Kozłowski podkreślał, że instytucje kultury powinna cechować przejrzystość przy zatrudnianiu osób na stanowiska kierownicze, a procedury wyłaniania dyrektorów nie powinny budzić kontrowersji.

Marszałek ocenił, że „w poprzednich latach dyrektorzy niejednokrotnie byli wybierani w kuluarach, za zamkniętymi drzwiami”.

Marszałek sygnalizuje zmiany

Dlatego też Witold Kozłowski zdecydował o tym, że wszyscy dyrektorzy powołani na stanowisko bez konkursu zostaną odwołani ze swoich funkcji. W naszym mieście dotyczy to Opery Krakowskiej i Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie.

– Tą informacją wysłałem sygnał, że podejście województwa w sprawie dyrektorów instytucji kultury będzie następujące: ich szefami będą osoby, które przejdą postępowanie konkursowe. Chcemy dowiedzieć się, jakie plany i zamiary względem instytucji mają potencjalni kandydaci na kierowników – przyznał w rozmowie z LoveKraków.pl w styczniu marszałek Witold Kozłowski.

Marszałek podkreślał, że dotychczasowi dyrektorzy Filharmonii i Opery mogą wziąć udział w konkursie.

comments powered by Disqus