Jazz zaczaruje Kraków

Parada Nowoorleańska w Krakowie fot. LoveKraków.pl

Przed nami 21. edycja Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami. Nie zabraknie corocznej wystawy fotograficznej „Jazzmeni” czy słynnej Parady Nowoorleańskiej. Nowością w tegorocznym programie będzie seria pięciu Koncertów Specjalnych. Obecnie festiwal jest największym polskim festiwalem jazzowym i jednym z większych w Europie.

- Tegoroczna, XXI już edycja Festiwalu potrwa aż półtora miesiąca. Rozpoczynamy już za tydzień koncertem poświęconym pamięci nieżyjącego już Zygmunta Seiferta w 70. rocznicę jego urodzin – mówi Witold Wnuk, Dyrektor Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy Pod Baranami.- Zagrają wybitni młodzi skrzypkowie, laureaci koncertu jego imienia. Festiwal rozpoczynamy w czerwcu, aby miłośnicy jazzu mogli wziąć udział w koncertach jeszcze przed wyjazdem na urlop.

Pat Metheny i Yellowjackets

Podczas festiwalu wystąpi ze swoim kwartetem Pat Metheny – najsłynniejszy jazzowy gitarzysta, a po raz pierwszy w stolicy Małopolski wystąpi grupa Yellowjackets. W Krakowie zagra również David Liebman z Vein Trio czy Markus Stockhausen z Vladislavem Sendeckim.

W trakcie 20. codziennych koncertów w Piwnicy pod Baranami oraz 23. codziennych koncertach w Harris Piano Bar, przedstawiona zostanie spora część czołówki polskiego jazzu, m.in. kwartet Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Trio Wojciecha Karolaka, Adam Pierończyk Trio, Dorota Miśkiewicz & Marek Napiórkowski. Zaprezentuje się również sporo młodych, ale już uznanych artystów i kilkanaście zespołów zagranicznych.

Nowością programową będzie seria pięciu Koncertów Specjalnych w Studio S5 Radia Kraków. Wstęp na te koncerty jest wolny.

Niedziela Nowoorleańska

W tym roku nie zabraknie oczywiście Parady Nowoorleańśkiej, która w tym roku odbędzie się 3 lipca. Słynna parada wyruszy spod Barbakanu na Runek Główny i będzie powiększona o artystów i przyjaciół Kabaretu Piwnica pod Baranami, świętujących 60-lecie powstania. Na dużej scenie pod Ratuszem zagrają legendy – Wojciech Karolak, Przemek Dyakowski, JBBO i Stanley Breckenbridge, Boba Jazz Band oraz Old Metropolitan Band.

Od kilku lat organizowany jest również cykl solowych recitali fortepianowych „Solo Piano Weekend”. Warto zwrócić również uwagę na wydarzenia takie jak koncerty Sceny Młodych w Pracowni pod Baranami oraz Noc Francuskiego Jazzu

Festiwal zakończy benefis Adama Bałdycha, który podczas Koncertu Finałowego na Dziedzińcu Pałacu pod Baranami 23 lipca będzie występował w różnych odsłonach z wieloma znanymi artystami.

Festiwalowi towarzyszyć będzie coroczna wystawa fotograficzna „Jazzmeni” Leszka Pizło w Piwnicy pod Baranami oraz projekcje dokumentalnych filmów jazzowych związanych z festiwalem w klubie Pracownia pod Baranami.