Jest nowa dyrektorka ZDMK. Prezydent komentuje zmianę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Marcin Hanczakowski zrezygnował z funkcji dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski stanowisko dyrektora powierzył Magdalenie Nowak-Obrzut.

Dotychczasowa zastępczyni dyrektora ZDMK ds. gospodarowania nieruchomościami nowe stanowisko obejmie na początku stycznia. Zastąpi Marcina Hanczakowskiego, który kierował miejską jednostką od czerwca 2018 roku. Decyzja ta zbiegła się z nowymi wyzwaniami z jakimi mierzyć się będzie ZDMK.

Jacek Majchrowski: Potrzebna jest nowa energia

– Wchodzimy w nowy rok z okrojonym budżetem i trudną sytuacją gospodarczą w kraju. Wyzwania stojące przed Krakowem w przyszłym roku spowodowały, że potrzebna jest nowa energia w jednej z najważniejszych miejskich jednostek. Przed nami czas, w którym skupić się musimy nie tylko na dużych inwestycjach, ale na organizacji pracy, która pozwoli wykorzystać w pełni potencjał jednostek – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Jacek Majchrowski.

Jednym z najważniejszych zadań nowej dyrektorki będzie przystosowanie ZDMK do wyzwań XXI wieku. – Kluczowe będzie sprawne zarządzanie posiadanymi zasobami i pełne wykorzystanie kapitału jakim jest wiedza i zaangażowanie pracowników ZDMK. Tak, by mieszkańcy w minimalnym stopniu odczuli ograniczenia budżetowe. Jestem przekonany, że pani Magdalena Nowak-Obrzut, która zna jednostkę, ale posiada też pochodzące spoza samorządu wieloletnie doświadczenie w zarządzaniu pracownikami, dobrze wywiąże się z powierzonych obowiązków – podkreśla prezydent Krakowa.

Po pierwsze inwestycje igrzyskowe

Na czym konkretnie nowa dyrektorka chce się skupić? – Najważniejszym z zadań będzie dokończenie przed Igrzyskami Europejskimi w przyszłym roku rozpoczętych inwestycji i remontów, ściślejsza współpraca z dzielnicami, „wsłuchiwanie się w głosy mieszkańców i ich potrzeby” oraz wykorzystanie potencjału pracowników, w tym współpracy opartej na zaufaniu, zaangażowaniu i poczuciu wspólnoty w realizowaniu przyszłorocznych celów – podkreśla Magdalena Nowak-Obrzut.

O konieczności sprawnego zakończenia inwestycji dofinansowanych z budżetu państwa mówi również zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig. – Umówiłem się z panią dyrektor, że po świętach odbędziemy spotkanie robocze, podczas którego nakreślimy najważniejsze zadania stojące przed zarządem dróg. Ale już wiadomo, że priorytetem będzie poprawne rozliczenie środków przeznaczonych na przygotowania do Igrzysk Europejskich w 2023 roku – dodaje.

Były dyrektor będzie pełnomocnikiem

Dotychczasowy dyrektor ZDMK Marcin Hanczakowski zostanie pełnomocnikiem prezydenta Krakowa ds. budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic. Zadaniem formalnie będzie zajmował się Zarząd Inwestycji Miejskich. – Ta jednostka posiada wykwalifikowany zespół, który z powodzeniem prowadzi budowę linii tramwajowej na Górkę Narodową. Inwestycja zostanie ukończona w przyszłym roku, więc będą mogli skupić się na ambitnym zadaniu, jakim jest budowa nowej linii w formule partnerstwa publiczno-prywatnego – zaznacza Andrzej Kulig.