Jest przetarg na projekt placu Nowego. Drzewa jednak się zmieszczą [WIZUALIZACJE]

KONCEPCJA ZAGOSPODAROWANIA PLACU NOWEGO W KRAKOWIE WARIANT WYNIKOWY - WIZUALIZACJE fot. DAKUZO, ZDMK

Zarząd dróg chce zrobić kolejny krok w stronę gruntownej zmiany wyglądu placu Nowego. W poniedziałek rozpisany został przetarg na przygotowanie projektu – zgodnie z koncepcją, o której głośno było w ubiegłym roku, ale w zmodyfikowanej wersji.

W minionym roku wybrany przez miasto projektant przygotowywał koncepcję nowej wersji zagospodarowania placu. Odbyły się konsultacje, spotkania online, projektanci pokazywali wizualizacje, które wywoływały sporo dyskusji.

Główne założenie, poza samą poprawą wyglądu zaniedbanego obecnie placu, polegało na przyznaniu priorytetu ruchowi pieszych. To miało się wiązać z ograniczeniem ruchu samochodów – przejazd ul. Estery na wprost byłby uniemożliwiony za pomocą wysuwanych słupków – takich, jakie znamy z ul. Stolarskiej. W ten sam sposób miałby być wyłączony z ruchu fragment u wylotu ul. Meiselsa, który już dziś jest niedostępny dla samochodów.

Na liście zmian jest też m.in. częściowe ujednolicenie wysokości nawierzchni, zmniejszenie liczby miejsc postojowych oraz wyburzenie obecnego budynku toalety i zastąpienie jej niewielkim terenem zielonym z dużym drzewem.

Ten aspekt wywołał wówczas sporo kontrowersji: mieszkańcy krytykowali koncepcję zarówno za brak uwzględnienia nowej toalety, jak i za uwzględnienie w założeniach tylko jednego drzewa. Projektanci odpowiadali, że plac jest objęty ochroną konserwatorską i nie można ingerować w jego substancję – nowe, duże drzewo może się pojawić tylko w miejscu po budynku.

Nowy przetarg

Sprawa ucichła na rok i wróciła w tym tygodniu. Zarząd Dróg Miasta Krakowa ogłosił przetarg na przygotowanie projektu przebudowy placu.

Zgodnie z planem, realizacja całego zamierzenia byłaby podzielona na dwa etapy: najpierw miałby powstać układ drogowy wokół placu, a w drugiej kolejności zmiany miałyby objąć jego wnętrze.

Jedną z najistotniejszych zmian względem wizualizacji sprzed roku jest liczba drzew. W opinii konserwatorskiej z września napisano wprost, że należy wprowadzić większą ilość zieleni, z wykorzystaniem rodzimych gatunków roślin, właściwych dla kontekstu lokalnego i historycznego. W koncepcji wynikowej, oprócz większego okrągłego okienka w miejscu toalety, przewidziany jest więc również szpaler pięciu drzew w okienkach po północnej stronie placu oraz trzy okienka wzdłuż ul. Estery. Okienka z niższą roślinnością są przewidziane w większej liczbie, m.in. na samej ul. Estery, na środku obecnej jezdni, która stanie się deptakiem.

Stoiska handlowe przewidziane są po południowej stronie placu, miejsca parkingowe – po północnej. Ogródki kawiarniane mają być lokalizowane przy ścianach kamienic.

Ponad rok

ZDMK czeka na oferty projektantów do 2 września. Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty, firma będzie miała łącznie 14 miesięcy na przygotowanie całej dokumentacji, w tym dwóch pozwoleń na budowę, osobno dla etapu drogowego i etapu dotyczącego płyty.

To oznacza, że przyszły rok upłynie jeszcze pod znakiem przygotowywania pozwoleń.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto