Jom Riszon. Wielkie zwiedzanie Starej Synagogi

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższą niedzielę warto zaplanować wycieczkę do Starej Synagogi. W programie zwiedzanie, warsztaty i pokaz filmu.

Do czego służy bima? Czy możemy mieć w domu Torę? Co to jest synagoga? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będzie można poznać już w ten weekend w Starej Synagodze przy ul. Szerokiej 24.

Co w programie?

W niedzielę odbędzie się święto oddziału Muzeum Krakowa, które placówka obchodzi pod nazwą Jom Riszon יום ראשון (hebr. – dzień pierwszy, pol. – niedziela, pierwszy dzień tygodnia). W dawnej synagodze kazimierskiej zaplanowano m.in. zwiedzanie wystaw, zajęcia dla rodzin z dziećmi czy pokaz filmu „Chasydzkie wesele”.

– Zwiedzać wystawy w czasie wydarzenia będzie można w godzinach 10.00-18.00. W tym dniu wstęp na wystawę i wydarzenia towarzyszące w cenie biletu ulgowego, czyli 10 zł  – informuje Anna Kandzior-Zug z Muzeum Krakowa.

Mieszkańcy będą mogli zwiedzić wystawy „Żydowskie tradycje” i „PrzeMieszczanie. Kazimierzanin” czy fotografie przedwojennego Kazimierza. O godzinie 11.00 rozpoczną się zajęcia na wystawie stałej „Korona nauki może być Twoja” (obowiązkowa rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl, limit: 16 osób wraz z opiekunami).

O godzinie 12.00 i 14.00 zaplanowano pokaz filmu „Chasydzkie wesele”, opatrzony komentarzem o chasydzkich tradycjach weselnych. O 16.00 chętni będą mogli się wybrać „W 30 minut dookoła bimy” podczas oprowadzania po stałej wystawie.

Poznajemy Kraków

To nie jedyne propozycje Muzeum Krakowa na nadchodzące dni. Już w środę, 7 października, w Muzeum Podgórza odbędzie się wernisaż wystawy „Podgórze Wojciecha Weissa”. Ekspozycja jest próba przyjrzenia się wczesnej twórczości słynnego malarza. Dzięki temu będziemy mieli szansę spojrzeć na miasto oczami artysty, który niegdyś tu mieszkał i tworzył.

Natomiast w sobotę, 10 października, muzeum zaprasza do Apteki pod Orłem (godz. 12.00), gdzie odbędzie się oprowadzanie po stałej wystawie. W jego trakcie uczestnicy poznają historię  apteki  i dramatyczne losy mieszkańców  „żydowskiej dzielnicy” (wejście w cenie biletu do muzeum, obowiązuje rezerwacja miejsc: info@muzeumkrakowa.pl).

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto