Kiedy powstanie rondo przy wjeździe do Skawiny?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

GDDKiA wciąż nie ma gotowych dokumentów potrzebnych do budowy ronda u zbiegu ulicy Krakowskiej w Skawinie z obwodnicą Skawiny, tuż przy granicy Krakowa.

W środę urząd marszałkowski poinformował o rozpoczęciu budowy ostatniego z planowanych odcinków obwodnicy Skawiny. To liczące 2,3 km długości połączenie drogi krajowej nr 44 z drogą wojewódzką 953 (o szczegółach informowaliśmy TUTAJ).

O ile po zachodniej stronie miasta powstało już rondo, pozwalające w łatwy sposób wjechać na obwodnicę i z niej zjechać, o tyle przy granicy z Krakowem wciąż jest z tym problem. To podobna sytuacja do przypadku krakowskich Bielan, o którym pisaliśmy w minionym tygodniu. Obwodnica jest drogą podporządkowaną względem tej, którą ma omijać, a efekt jest taki, że wielu kierowców woli wybrać starą trasę, niż ominąć zabudowany obszar.

Przesunięcie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad od dawna zapowiada zmianę tego stanu rzeczy. Już wiadomo, że wbrew zapowiedziom z marca nie zdąży w tym roku złożyć wniosku o zezwolenie na realizację ronda, ale podtrzymuje deklarację, że budowa rozpocznie się w przyszłym roku.

To i tak o wiele później, niż pierwotnie planowano – wcześniej była mowa o tym, że w czerwcu 2018 decyzja ZRID będzie już wydana. GDDKiA tłumaczyła wówczas opóźnienie planowanymi inwestycjami po stronie Krakowa i koniecznością zmiany parametrów ronda. W nowej wersji rondo ma mieć taki układ, by pozwolić na ewentualne przyszłe poszerzenie ulicy Skotnickiej bez konieczności przerabiania go.

Formalności nie gotowe

Z informacji uzyskanych z GDDKiA wynika, że przygotowania do złożenia wniosku o ZRID jeszcze się nie zakończyły. – W trakcie są uzgodnienia z miastami Kraków i Skawina dotyczące podziału map, kolizji z urządzeniami infrastruktury technicznej, których jest tu dużo i należą do różnych zarządców – mówi Iwona Mikrut z małopolskiego oddziału dyrekcji.

Nie zostały też jeszcze uzgodnione z Ministerstwem Infrastruktury odstępstwa potrzebne do realizacji ronda w zakładanym kształcie. Chodzi m.in. o sieć dróg w sąsiedztwie ronda i zatoki autobusowe.

– Wniosek o ZRID nie został jeszcze złożony. Według planów ma to nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku – mówi Iwona Mikrut. – Środki na realizację ronda są zapewnione. Planujemy rozpoczęcie robót na trzeci kwartał przyszłego roku, a zakończenie w roku 2021 – podsumowuje przedstawicielka GDDKiA.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki
comments powered by Disqus