Kiedy z okolic Garbarni wyjedziemy na ul. Konopnickiej?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od lutego ubiegłego roku na ul. Konopnickiej działa nowa sygnalizacja świetlna. Umożliwia ona dojazd do nowego osiedla zbudowanego tuż przy ulicy. Urzędnicy zapowiadali, że w przyszłości będzie tamtędy można wyjechać również z coraz gęściej zabudowanej ulicy Rydlówka.

Budowa nowego skrzyżowania od początku budziła duże kontrowersje. Kierowcy przewidywali, że uruchomienie sygnalizacji świetlnej zwiększy korki na i tak zatłoczonej ul. Konopnickiej. Z kolei część mieszkańców rejonu ul. Rydlówka obawia się, że kiedy pojawi się możliwość przejazdu, czekają ich problemy związane z dużym nasileniem ruchu tranzytowego.

Z drugiej strony, rejon ulicy Rydlówka, w którym cały czas powstają nowe inwestycje mieszkaniowe, boryka się z coraz większymi problemami komunikacyjnymi. Samochody stoją w korku przed skrzyżowaniem z ul. Kapelanka i na Rzemieślniczej – co niedawno powodowało spore problemy, kiedy tymczasowo musiały tamtędy kursować tramwaje.

Z pieniędzy dewelopera

Brakuje ok. 200-metrowego odcinka, pomiędzy boiskami Garbarni i dawnym parkiem zdrojowym. Po pytaniach od czytelników zapytaliśmy w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa, co wiadomo o przygotowaniach do budowy nowego połączenia.

Inwestycja nie ma być finansowana przez miasto, tylko przez deweloperów – podobnie jak miało to miejsce w przypadku skrzyżowania z ul. Konopnickiej. W takich przypadkach miasto ma ograniczony wpływ na terminy prowadzenia prac – są one zwykle uzależnione od etapów prac przy budowie.

Czekają na aneks

Jak informuje nas Renata Postawa-Giza z biura prasowego Zarządu Dróg Miasta Krakowa, trwają jeszcze formalne ustalenia w sprawie budowy drogi. – Posiadamy umowy z inwestorami inwestycji niedrogowych na realizację łącznika ul. Rydlówka z ul. M. Konopnickiej. Pod koniec zeszłego roku wpłynął wniosek o przygotowanie aneksu, ze względu na zmianę inwestora – mówi przedstawicielka jednostki. – Jak dotąd aneks nie został podpisany, ale trwają prace nad jego podpisaniem, co umożliwi realizację łącznika – zapewnia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze