„Kina studyjne są gotowe do natychmiastowego otwarcia”. Jest apel do rządu

Pod listem podpisała się m.in. szefowa Kina pod Baranami fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity zaapelował do premiera o wcześniejsze otwarcie kin. – Walczymy o nasz festiwal i kina studyjne – zaznaczają organizatorzy wydarzenia.

Odmrażanie kultury potrwa etapami. Zgodnie z harmonogramem, od 4 maja działalność mogą wznowić muzea i galerie sztuki. Kina i teatry mogą zacząć działać od 15 maja, ale tylko w plenerze. Do sal kinowych i teatralnych będzie można wejść dopiero od 29 maja. I w plenerze, i w środku obowiązuje 50-procentowa zajętość widowni.

Organizatorzy Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, który co roku odbywa się w kilku największych miastach Polski,  zaapelowali do premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera Piotra Glińskiego o wcześniejsze otwarcie kin.

To już kolejny apel w sprawie wcześniejszego otwarcia kin i teatrów. W środę do rządu w sprawie wcześniejszego otwarcia kin i teatrów zaapelowała Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów.

„Żądamy konsultacji”

– Z wielkim zdziwieniem przyjęliśmy wiadomość o planowanym otwarciu kin i teatrów w siedzibach od 29 maja. Wobec licznych badań i wypowiedzi ekspertów zapewniających, że instytucje takie jak teatr są bezpieczne i przestrzegane są w nich wszelkie reżimy sanitarne jest to decyzja niezrozumiała. Żądamy pilnych konsultacji ze środowiskiem artystycznym! – napisali przedstawiciele.

Gildia Polskich Reżyserek i Reżyserów chce otwarcia teatrów od 15 maja, kiedy zostaną otwarte m.in. stadiony.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

- Sytuacja pandemiczna w zeszłym roku spowodowała, że Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity musiał przełożyć się z maja na wrzesień. Odbyliśmy się w siedmiu miastach - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie, wspierając lokalne kina studyjne w trudnych dla nich czasach. Udało nam się zapewnić w pełni bezpieczną przestrzeń dla naszej publiczności, stosując się do obowiązujących obostrzeń sanitarnych oraz ograniczenia widowni do 50 proc. – czytamy w liście.

Organizatorzy zaznaczają, że bezpieczeństwo zawsze było dla nich priorytetem. Zaznaczają, że pomimo wszystkich ograniczeń i zmiany terminu udało się im zgromadzić łącznie ponad 170 tys. widzów. Podkreślają, że w tym roku kinowa część festiwalu została zaplanowana na 21-30 maja.

Apel o wcześniejsze otwarcie

- Mogliśmy podjąć decyzję o zmianie daty na późniejszą, ale z myślą o naszych najważniejszych partnerach - kinach studyjnych w całej Polsce - postanowiliśmy, że odbycie się festiwalu pomoże przetrwać im lato po ponownym otwarciu. Wobec najnowszych ustaleń, które zakładają powrót kin 29 maja, chcielibyśmy zaapelować o wcześniejszą zgodę na ich otwarcie. Maj jest dla nich niezwykle ważny, bo to ostatni moment, zanim widownia nie wyjedzie na wakacje, poza tym pozwoli to zachować miejsca pracy. Kina studyjne są gotowe do natychmiastowego otwarcia, nie potrzebują tak dużo czasu jak multipleksy zaznaczają organizatorzy wydarzenia.

Przyznają, że dodatkowy miesiąc byłby dla właścicieli kin studyjnych i pracowników szansą na odrobienie strat.

- Nie jesteśmy w stanie przesunąć naszego festiwalu o tydzień lub dwa, ponieważ to wielkie przedsięwzięcie organizacyjne i czasowo jest to niemożliwe. Jeśli będziemy zmuszeni przesunąć się o kilka miesięcy, siłą rzeczy wpłynie to na cały kalendarz kulturalny imprez filmowych. Zmiana terminu największego festiwalu w Polsce automatycznie wymusi na organizatorach szeregu mniejszych wydarzeń szukanie nowych dat. Nie chcielibyśmy w ten sposób utrudniać organizacji innych wartościowych wydarzeń. Wszystkim nam zależy na szybkim powrocie świata kultury do życia w obliczu końca trzeciej fali pandemii – podsumowują.

Pod apelem podpisali się m.in. Artur Liebhart - dyrektor Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, Tomasz Kolankiewicz - dyrektor Artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Grażyna Torbicka - dyrektor Artystyczna Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Marcin Pieńkowski - dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty, Marlena Gabryszewska – szefowa Stowarzyszenia Kin Studyjnych i Marynia Gierat – szefowa krakowskiego Kina pod Baranami.

comments powered by Disqus