Kładka przy Zalewie Nowohuckim do przebudowy. Przejedziemy wózkiem i rowerem

Stan z roku 2018 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Nieoficjalnie da się tędy przejść, ale formalnie to tylko obiekt techniczny huty. Już niedługo kładka łącząca okolicę Zalewu Nowohuckiego z parkiem przy Dworku Jana Matejki ma zyskać zupełnie nowy wygląd.

Kładka już wkrótce oficjalnie zmieni swoje przeznaczenie. Na bazie istniejącej konstrukcji zostanie przystosowana do nowej funkcjonalności i będzie służyła rowerzystom i pieszym. Taką informację przekazał radny dzielnicy Bieńczyce Marcin Permus.

Starania o taką zmianę trwały długo. Jak mówi radny Permus, obecnie trwa przygotowywanie przetargu, a prace mają zostać wykonane w tym roku. Wcześniej Zarząd Zieleni Miejskiej musiał dojść do porozumienia z ArcelorMittal Poland, czyli właścicielem obiektu.

Teraz ruch po stronie ZZM

– Jako że tereny wokół Zalewu Nowohuckiego oraz Dworku Matejki są terenami rekreacyjnymi, z których chętnie korzystają mieszkańcy, wyszliśmy naprzeciw ich oczekiwaniom, zgłaszanym nam m.in. za pośrednictwem radnych dzielnicowych i udostępniliśmy nasze urządzenie wodne, by mogła na nim powstać kładka dla pieszych i rowerzystów – informuje Marzena Rogozik z ArcelorMittal.

– Spotkaliśmy się z przedstawicielami Rady Dzielnicy XVI Bieńczyce i Zarządu Zieleni Miejskiej, by przedyskutować plan budowy kładki, a następnie podpisaliśmy list intencyjny dotyczący tej inwestycji. Po naszej stronie wszystkie formalności zostały dopełnione, a kolejne kroki zmierzające do realizacji inwestycji podejmuje już inwestor czyli Zarząd Zieleni Miejskiej – wyjaśnia Rogozik.

Drewniana nawierzchnia

Plan jest taki, by przeprowadzić remont istniejącej kładki, czyli uzupełnić ubytki, wytynkować elementy betonowej konstrukcji, wymienić balustradę na nową, wyczyścić i zabezpieczyć rury i wsporniki. Kluczowe jednak będzie ułożenie nowej nawierzchni kładki. Według informacji przekazanych przez radnego, ma to być drewniana nawierzchnia ułożona na stalowych legarach.

– Nieczynna rura od strony Zalewu Nowohuckiego zostanie zlikwidowana – zapowiada Marcin Permus. Kładka w nowej odsłonie ma być w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieńczyce
comments powered by Disqus