Kłęby dymu nad elektrociepłownią. Ważny remont dobiega końca

Maszynownia w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła fot. Fot. PGE Energia Ciepła
Spokojnie, to znak, że dobiega końca remont bloku energetycznego w krakowskiej elektrociepłowni. Zimą to właśnie w tym miejscu produkuje się 20% dostarczanego mieszkańcom ciepła.

– Podczas remontu wymienione zostały elementy kotła, takie jak rury ekranowe czy przegrzewacze pary, w których para wodna osiąga temperaturę 535°C. Musimy być pewni, że wszystkie elementy są pozbawione zanieczyszczeń na przykład opiłków żelaza, rdzy. Jak to zrobić? Trzeba wprowadzić do kotła dużą ilość pary wodnej z odpowiednią temperaturą i ciśnieniem. Jest to niezbędna i rutynowa czynność wykonywana podczas ostatniej fazy remontu bloku energetycznego mówi Grzegorz Lebica, specjalista ds. cieplno-mechanicznych w krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Test z pewnością nie ujdzie uwadze mieszkańców, ponieważ w tym czasie nad elektrociepłownią będą się unosić obłoki pary wodnej. To znak, że nastąpił wstępny rozruch kotła – jednego z elementów bloku energetycznego.

W najbliższym sąsiedztwie zakładu będzie można usłyszeć dźwięki podobne do tych, które wydawane są przez lokomotywę parową. Zaplanowane na lipiec prace będą prowadzone nową metodą, tak aby do minimum skrócić ich czas  dodaje Lebica.

Gotowi na zimę

– Remont bloku energetycznego jest częścią programu modernizacji elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Krakowie. Przeprowadzenie tych prac przed zimą jest niezbędne, aby zapewnić odpowiednią ilość ciepła mieszkańcom Krakowa, a także odpowiedni poziom energii elektrycznej zaznacza Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Garść „energetycznych” informacji

Blok energetyczny w krakowskiej elektrociepłowni to podstawowe urządzenie służące do jednoczesnego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej. Składa z kotła oraz turbozespołu parowego i generatora.

W kotle spalany jest węgiel kamienny, a wytwarzana podczas tego procesu energia cieplna powoduje zamianę wody w parę – o temperaturze 535°C i ciśnieniu 13,5 MPa (jest to ciśnienie o około 70 razy większe niż ciśnienie w oponie samochodu osobowego).

Para jest następnie kierowana na turbinę, a dzięki systemowi wymienników ciepła oraz pomp ciepłowniczych i rurociągów trafia do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Krakowska elektrociepłownia PGE Energia Ciepła, należąca do Grupy Kapitałowej PGE, produkuje ciepło dla ponad 70% użytkowników tej sieci. Ciepło wyprodukowane w elektrociepłowni służy zarówno do ogrzewania mieszkań, jak i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.

 

comments powered by Disqus