Klub Spotkań Poczta Główna. Na początek muzyka z lat minionych [ZDJĘCIA]

fot. krzysztof kalinowski/LoveKraków.pl

Na rogu ulic Westerplatte i Wielopole w połowie marca odbędzie się pierwsze wydarzenie w Klubie Spotkań Poczta Główna. W ręce mieszkańców ponownie zostanie oddane odświeżone wnętrze dawnego klubu „Expresik”. Poza działalnością muzyczną i artystyczną, założyciele klubu planują realizację kiermaszy, warsztatów, targów biznesowych, wernisaży czy zajęć jogi.

– Jako najemcy nie będziemy w żaden sposób ingerować w oryginalna tkankę budynku – zgodnie ustaleniami z właścicielem, miejsce przechodzi jedynie odświeżenie – zachowane zostają oryginalne elementy wyposażenia – mówi Jacek Peszko, współzałożyciel Klubu Spotkań Poczta Główna. – Jesteśmy otwarci na każdą propozycję współpracy – od zajęć jogi i tańca, po kiermasze, wystawy, targi i spotkania biznesowe – dodaje.

Obecne plany zakładają możliwość funkcjonowania klubu przez 12 miesięcy. Weekend otwarcia, który zaplanowano na 11-12 marca, będzie obfitować w muzykę z lat minionych (90’ i 00’). Kolejne wydarzenia, tym razem z obszaru mody i designu zostaną ogłoszone już wkrótce.

– W ramach rozbudowy programu kulturalnego Klubu Spotkań, jego założyciele prowadzą od dłuższego czasu rozmowy z jednostkami podlegającymi Urzędowi Miasta Krakowa oraz z nim współpracującymi. Gwarantujemy, że będzie to przestrzeń, która poprzez swój program będzie uwypuklać niewątpliwe dziedzictwo historyczne budynku Poczty Głównej – wyjaśnia Jacek Peszko.

Jakub Wojas, drugi współzałożyciel Klubu Spotkań Poczta Główna mówi, że niewiele osób pamięta dziś klub „Expresik”. – To lokal na półpiętrze w niezabytkowej części budynku z przestronną salą taneczną i salą barową. Dawniej był miejscem spotkań dla osób pracujących na poczcie, ich rodzin, bliskich oraz mieszkańców Krakowa. Dziś będzie tętnił życiem tak samo, jak wiele lat temu – podkreśla.

– Wierne odtworzenie historycznej tkanki Poczty Głównej to plan właściciela budynku wobec zabytkowej kamienicy, która stoi od frontu. Zanim jednak ruszy remont całego kompleksu, warto, aby choć jego części tętniły życiem. Opiekując się budynkami o znaczeniu historycznym, zależy nam na ponownym otwieraniu ich dla szerokiej publiczności - tak jak w przypadku obiektów na Wielopolu. W związku z tym wyraziliśmy zgodę na czasowe udostępnienie tej przestrzeni – tłumaczy Maximilian Mendel, dyrektor zarządzający Zeitgeist Asset Management, firmy zarządzającej nieruchomością.