Kocmyrzowska z pytajnikiem. ZIM planuje rok

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

Po ubiegłotygodniowym zatwierdzeniu budżetu na ten rok miejskie jednostki mogą już rozplanować swoje działania na najbliższe miesiące. Zarząd Inwestycji Miejskich ma na razie na liście ponad 20 zadań, ale tylko w niewielkiej części z nich możemy liczyć na rozpoczęcie prac.

Wygląda na to, że wymierne efekty zobaczymy w tym roku tylko w przypadku budowy bloków komunalnych i innych budynków, a inwestycje transportowe pozostaną na etapie przygotowania dokumentów i pozwoleń.

Na osiedlu powstającym przy ul. Wańkowicza cztery z siedmiu bloków osiągną stan surowy. Rozpocząć się ma też budowa bloku przy ul. Fredry – ZIM jest w trakcie uzyskiwania pozwolenia i planuje pierwsze prace na miesiące wakacyjne. Z kolei przy ulicy Przyzby i Zalesie gotowych ma być pięć z dziesięciu budynków. Z tą ostatnią inwestycją wiąże się też budowa centrum kultury dla mieszkańców Ruczaju: przy nowym komunalnym osiedlu ZIM chce jeszcze pod koniec roku rozpocząć budowę obiektu, który zastąpi salki wynajmowane od parafii przy ul. Kobierzyńskiej. Urzędnicy czekają na przygotowanie projektu i zamierzają ogłosić wtedy osobny przetarg na przeprowadzenie prac.

Ważną informacją dla miłośników zwierząt będzie oczekiwana przebudowa schroniska przy ul. Rybnej. Prace ruszą jeszcze wiosną. W połowie roku gotowa ma być remiza strażacka w Kościelnikach. Późną wiosną wybudowana też będzie trzecia hala archiwum urzędu miasta w Czyżynach – choć to akurat inwestycja, której mieszkańcy bezpośrednio nie odczują.

Oczekiwaną inwestycją jest na pewno zespół szkolno-przedszkolny na os. Gotyk. Tutaj mieszkańcy mają przez cały rok obserwować intensywne prace, podobnie jak w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Na zakończenie będą musieli jednak jeszcze poczekać – plan na 2019 to stan surowy zamknięty.

Kocmyrzowska tylko z szansą

Największym rozczarowaniem może się okazać ulica Kocmyrzowska. Kiedy w lutym minionego roku podpisywana była umowa z firmą Budimex na projekt i budowę, urzędnicy zapowiadali, że prace ruszą pełną parą wiosną 2019. Teraz w informacji prasowej ZIM czytamy, że ten rok to „szansa na początek realizacji przebudowy ul. Kocmyrzowskiej”. Przygotowanie dokumentów się opóźnia i dopiero w grudniu złożony został wniosek o zezwolenie na realizację. – Mamy nadzieję, że procedura zakończy się na tyle sprawnie, żeby w tym roku rozpocząć prace. Kiedy tylko zostanie wydana decyzja, wykonawca będzie mógł wejść na teren budowy – deklaruje Jan Machowski z ZIM. Przyznaje jednak, że nie jest w stanie podać nawet orientacyjnego terminu.

Jeszcze na biurku

– Liczę, że ten rok będzie przełomowy dla takich inwestycji, jak budowa ul. 8 Pułku Ułanów czy linia Krakowskiego szybkiego Tramwaju na Azory – mówi nowa dyrektor ZIM, Iwona Król. W praktyce jednak wszystkie komunikacyjne inwestycje ZIM są albo opóźnione, albo zagrożone, albo po prostu dopiero na etapie projektowania.

Ulica 8 Pułku Ułanów, o ile uda się rozstrzygnąć przetarg, będzie dopiero projektowana. ZIM musiał podzielić to zadanie po problemach z wcześniejszymi przetargami. Podobnie jest z linią tramwajową na Azory, gdzie jeszcze nie zapadła decyzja, w jaki sposób rozpisać przetarg – na całość czy na sam projekt. Prace nie rozpoczną się też przy nowym szpitalu w Prokocimiu, choć obiekt w pierwszej połowie 2020 roku będzie już pracował na pełnych obrotach (o sprawie pisaliśmy niedawno TUTAJ).

Problematyczne kładki

Budowa kładki między Kazimierzem a Ludwinowem wciąż wisi na włosku, ponieważ pojawiły się nowe wątpliwości ze strony konserwatora zabytków. Więcej pytań niż odpowiedzi jest też w sprawie kładki na Żabińcu, która ma pozwolić przedostać się na drugą stronę torów i ułatwić pieszym czy rowerzystom dostęp do osiedla. Współpraca z koleją w tej sprawie idzie na razie opornie, ale już sam fakt ujęcia tego zadania w budżecie daje szansę na to, że pomysł nie trafi na kolejne lata do szuflady. Pojawia się za to nowy temat – kładka łącząca Dębniki z Salwatorem. W tym roku miasto ma rozpisać konkurs na jej koncepcję.

Na razie ZIM ma do wydania ok. 93 miliony złotych – na razie, bo w ciągu roku jednostka przejmie kolejne sprawy od Zarządu Dróg Miasta Krakowa. Prawdopodobnie pojawią się tu również duże inwestycje, z którymi do tej pory nie poradził sobie dawny ZIKiT.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Wzgórza Krzesławickie
comments powered by Disqus