Kolejarze apelują: Przestańcie przechodzić przez tory!

Kolejarze ustawili 650 nowych znaków zakazu fot. PKP PLK

W ciągu roku brawura, pośpiech i nierozsądek doprowadza do około 200 tragicznych zdarzeń przez wtargnięcie pieszych na tory – wynika z danych PKP Polskich Linii Kolejowych.

Poza utratą zdrowia, tragedią dla najbliższych, to też utrudnienia w kursowaniu pociągów i nawet kilkugodzinne problemy dla pasażerów. Angażowane są służby ratunkowe i techniczne, które mogą być potrzebne w innych miejscach.

Rozwiązanie? Nowe tablice zakazu

Stopniowe zmniejszanie obostrzeń związanych z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju zwiększają zainteresowanie spędzaniem czasu w terenie. Tym samym zwiększa się liczba osób korzystających z terenów obok linii i obiektów kolejowych.

Ażeby uniknąć tragedii, kolejarze ustawili prawie 650 nowych tablic informujących o zakazie przechodzenia przez tory w miejscach niedozwolonych. – Kilkadziesiąt znaków zakazu stanęło przy wiaduktach i mostach kolejowych informuje Mirosław Siemieniec, rzecznik PKP PLK. Pamiętajmy, że obiekty kolejowe mosty i wiadukty nie są skrótem.

– Dodatkowo straż ochrony kolei częściej patroluje obiekty, które nierozważne osoby próbują traktować jako skróty. W przypadku gdy nadjedzie pociąg, pieszy nie ma szans na uniknięcie tragedii – dodaje Siemieniec.

Służbowe przejścia przez mosty i wiadukty kolejowe nie są bezpieczną drogą. – Można stracić zdrowie i życie. Z kolejowych obiektów korzystać może tylko przeszkolony personel. Przebywanie na terenie kolejowym osób nieuprawnionych i wchodzenie na obiekty kolejowe kończy się mandatem lub sprawą w sądzie – podkreślają kolejarze.

comments powered by Disqus