Kolejne stacje do pomiaru zanieczyszczeń w Krakowie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie uruchomiono trzy kolejne stacje do pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Znajdą się one na ul. Dietla przy skrzyżowaniu z ul. Wielopole, os. Piastów 34 oraz w Bronowicach przy ul. Złoty Róg 30.

Do tej pory w Krakowie działały trzy stacje do monitorowania powietrza: na alei Krasińskiego, przy ul. Bujaka na Kurdwanowie oraz przy ul. Bulwarowej w Nowej Hucie. Sieć do badania jakości powietrza powiększyła się o kolejne urządzenia. Zostały one zakupione przez Miasto, a korzystać z nich będzie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie.

Nowa stacja mobilna została zamontowana na ul. Dietla, na wysokości skrzyżowania z ul. Wielopole. Dane są już wysyłane do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Na os. Piastów 34 i Bronowicach przy ul. Złoty Róg 30 uruchomiono poborniki pyłu zawieszonego. Zostaną również wyposażone w mierniki automatyczne.

Lepsze dane

-Aparatura wejdzie w skład sieci krakowskiego monitoringu powietrza. Dzięki stacji mobilnej będziemy mieli dane o jakości powietrza z kolejnego obszaru miasta - wyjaśnia Witold Śmiałek, Doradca ds. Jakości Powietrza. - Natomiast poborniki pozwolą na lepsze badania składu pyłu zawieszonego, jego struktury pochodzenia. Takie informacje pomogą w walce ze smogiem.