Komandosi Gowina będą pomagać przedsiębiorcom

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W naszym mieście rozpoczyna działalność pierwszy w Polsce oddział Biura Rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorców. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin stwierdził, że sięga po komandosów wolności, na których czele stał będzie Adam Abramowicz.

Jarosław Gowin przypomniał, że do polityki poszedł, ponieważ jako przedsiębiorca czuł, że jego państwo rzuca mu kłody pod nogi. – Chyba nie muszę nikogo zapewniać, że jestem pracowity i przez te wszystkie lata działam po to, by poszerzać wolność, również tę gospodarczą – powiedział minister.

Według wicepremiera w dalszym ciągu w Polsce są osoby, które chcą ograniczać wolność gospodarczą, w tym celu zasłaniają się również przepisami wprowadzanymi przez Unię Europejską. To powinno się zmienić.

– Przed tą instytucją ogrom zadań i walki, ale tego wymaga wolność – ciągłej walki. Konstytucja Biznesu to tylko przepisy, najważniejsze jest jednak to, jak one będą wdrażane i interpretowane przez urzędy, izby skarbowe, sądu i resztę administracji. Stąd powołanie ludzi, którzy na siebie wezmą ciężar tych zmagań – podkreśla Gowin.

– Sięgamy po komandosów wolności, na czele których stoi Adam Abramowicz, który poszedł do polityki też jako przedsiębiorca, w tym samym celu, co ja – dodał Jarosław Gowin.

Ważny etap

W Krakowie pełnomocnikiem rzecznika został Grzegorz Piątkowski, który od 2016 roku pełnił funkcję Rzecznika Praw Absolwenta. Piątkowski stwierdził, że to historyczna chwila, ponieważ pierwszy raz przedsiębiorcy będą mieli osobę, która o nich zadba.

– Tu będą trafiały wnioski od przedsiębiorców. Po ich ocenie zostaną przekierowane do interwencji lub do legislacji, gdzie sprawy będą załatwiane kompleksowo. Myślę, że to ważny etap we wdrażaniu Konstytucji Biznesu – dodał Piątkowski.

Adam Abramowicz już teraz mówi „sprawdzam”. – Skierowałem do naczelnika Izby Skarbowej w Olsztynie wniosek o ukaranie naczelnik Urzędu Skarbowego w Bartoszycach za sprawę o wymianę żarówki w samochodzie. I to nie dlatego, że chcemy ją ukarać, ale tylko po to, by dać sygnał, że Konstytucja Biznesu nie może być łamana, a w tym przypadku tak się stało w dwóch punktach – stwierdza Abramowicz.

Kadencja rzecznika Małych i Średnich przedsiębiorców będzie trwała sześć lat. Po Krakowie oddziały zostaną otworzone w Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu.

comments powered by Disqus