Komedia dell’arte króluje w Krakowie

Komedia dell'Arte znów opanuje Kraków fot. mat.prasowe Studio Dono
Śmiechu warta komedia dell’arte! Prawdziwe włoskie szaleństwo opanuje Kraków – dziś ruszyły 11. Dni Komedii dell’Arte.

Viva la commedia! Tym razem edycja będzie poświęcona postaci Arlekina – najbardziej rozpoznawalnej spośród wszystkich masek komedii.

Spotkania z włoską sztuką rodem z szesnastego wieku odbędą się w Teatrze Praska 52 i Włoskim Instytucie Kultury. W programie spektakle, warsztaty komedii dell’arte i wykład. Wydarzenie potrwa od 21 lutego do 1 marca.

Teatr pełen śmiechu

Dni Komedii dell’Arte to polskie obchody międzynarodowego święta Commedia dell’Arte Day, odbywającego się corocznie 25 lutego. Co ciekawe, to właśnie organizowana w ubiegłym roku polska edycja Dni cieszyła się największą popularnością wśród organizowanych na świecie wydarzeń poświęconych komedii.

– Skąd ta popularność? Od jedenastu lat pracujemy nad wspomnianym wydarzeniem, regularnie gramy tego typu spektakle przy Teatrze Praska 52. Mamy wiele różnorodnych wydarzeń, dlatego zasięg publiczności jest dosyć szeroki. Pokazujemy spektakle, organizujemy spotkania tematyczne, warsztaty, konferencje, promujemy książki – wymienia Agnieszka Cianciara-Fröhlich, dyrektor artystyczna Dni Komedii dell’Arte.

Taka scena tylko przy Praskiej 52

Przedstawienia zobaczymy na deskach Teatru Praska 52, który jest już określany mianem krajowej sceny komedii dell’arte.

– Wydaje nam się, że w Polsce nikt nie prezentuje tego gatunku na takim poziomie, tak regularnie i w autorski sposób z poszanowaniem wszystkich reguł. Na scenie przy Praskiej 52 odbędzie się premiera pierwszej w Polsce bajki dell’arte, która będzie propozycją dla całych rodzin – mówi Jakub Baran, opiekun naczelny i artystyczny Teatru Praska 52.

Mowa o spektaklu „Perypetie Arlekina. Bajka dell’arte”, którego premiera odbędzie się w najbliższą sobotę, 22 lutego. W programie znalazła się również projekcja spektaklu „Arlekin, sługa dwóch panów” w reż. Giorgio Strehlera z 1993 roku (czwartek, 27 lutego).

Natomiast w poniedziałek we Włoskim Instytucie Kultury przy ul. Grodzkiej 49 odbędzie się wykład „Arlekin i komedia dell’arte w tańcu”, który wygłosi Romana Agnel, założycielka, dyrektor naczelny i artystyczny Baletu Cracovia Danza.

Zasmakować włoskiej komedii będzie można również w Teatrze Variete. W sobotę, 22 lutego premierowo zobaczymy spektakl „Karnawał arlekinów” przygotowany przez występującą na deskach Teatru Praska 52 Trupę Komedianty i Balet Cracovia Danza.

– Nasza współpraca trwa od wielu lat. Wcześniej stworzyliśmy spektakl „Pewnego razu w Wenecji”, organizujemy też warsztaty komedii dell’arte. Jeśli chodzi o ten gatunek, to miał ogromny wpływ na historię tańca – przyznaje Romana Agnel.

Program 11. Dni Komedii dell’Arte dostępny TUTAJ.

comments powered by Disqus