Komisje Inicjatywy Pracowniczej apelują o zawieszenie dyrektora Bagateli

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Komisje Inicjatywy Pracowniczej z całej Polski apelują o kontrolę w Teatrze Bagatela i zawieszenie w obowiązkach oskarżanego o molestowanie dyrektora. Pod listem podpisało się siedemnaście podmiotów.

Głos w sprawie dyrektora Bagateli zabierają kolejne instytucje. Teraz oświadczenie wydały zakładowe komisje Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza.

Komisje wyrażają solidarność z pracowniczkami instytucji. Zaznaczają, że nadużycia relacji zależności, noszące znamiona molestowania seksualnego w miejscu pracy, mobbingu i nierównego traktowania są w instytucjach kultury rzadko ujawniane przez pracownice. Za powód podają obawę przed utratą pracy, ostracyzm środowiskowy i blokadę zawodowego rozwoju.

Zamiatanie pod dywan

– Praktyką bowiem jest ciągłe przysłowiowe zamiatanie pod dywan tego typu nadużyć przez organizatorów instytucji. Brakuje odpowiednich regulacji, procedur szybkiego reagowania na nadużycia i ich efektywnego wdrożenia, egzekwowania. Tym większy szacunek wzbudza w nas postawa pracownic Teatru, które zdecydowały się przerwać panującą w środowisku zmowę milczenia i zawalczyć o godne warunki pracy – piszą w liście komisje.

Komisje zaapelowały do krakowskiego oddziału Państwowej Inspekcji Pracy o niezwłoczną kontrolę w teatrze, aby jak najszybciej zapewnić kobietom bezpieczne warunki pracy.

– Apelujemy do Prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego o podjęcie wszelkich możliwych kroków skutkujących jak najszybszym zawieszeniem w czynnościach służbowych dyrektora Teatru, celem zagwarantowania poszkodowanym pracownicom bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego w miejscu pracy w tak newralgicznym dla nich czasie – czytamy.

Czas wypracować procedury

Komisje chcą również wypracować wraz ze związkami zawodowymi działającymi w podległych miastu instytucjach wypracować procedury przeciwdziałające molestowaniu seksualnemu, mobbingowi i nierównemu traktowaniu w miejscu pracy.

– Regulacji pozwalających na szybkie reagowanie w przypadkach nadużyć, na szybkie zabezpieczenie warunków pracy pracownic i pracowników miejskich instytucji – podsumowują komisje.

Pod apelem podpisały się komisje zakładowe działające m.in. przy Starym Teatrze, Teatrze Ludowym, Muzeum Żydów Polskich POLIN, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki, Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim.

Dyrektor zaprzecza i idzie na urlop

W piątek, 8 listopada, miało dojść do spotkania dyrektora teatru i prezydenta miasta. Tak się jednak nie stało. Jego wyjaśnienia zostały przekazane do prokuratury.

– Pan dyrektor zaprzeczał oskarżeniom. Jest na urlopie, z prośbą, żeby się nie kontaktował z pracownikami teatru i nie był w teatrze – mówił Jacek Majchrowski. Mowa o ok. 56 dniach urlopu.

Już szesnaście kobiet zarzuca dyrektorowi instytucji mobbing i molestowanie. Oświadczenie w całej sprawie wydał również zespół teatru.

„Jest to dla nas trudny moment, jednak niezależnie od okoliczności najważniejszy jest Teatr. Kierując się troską o Zespół, zwracamy się z prośbą do Dyrektora Henryka Jacka Schoena o tymczasowe odsunięcie się od sprawowania swoich funkcji do czasu wyjaśnienia zarzutów” –  piszą.

Dyrektor odpiera zarzuty pracownic, a w wydanym oświadczeniu pisze, że „nigdy nie molestował seksualnie pracownic ani kobiet współpracujących z teatrem oraz nie dopuszczał się mobbingu”.

comments powered by Disqus