Komputer AGH jednym z najpotężniejszych na świecie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W drugiej połowie pierwszej setki najpotężniejszych komputerów na świecie znalazł się Prometheus z Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH.

– Na liście Top 500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (233 jednostki, 46 %). Na kolejnych miejscach znajdują się: Japonia (39 jednostek, 8%), Chiny (37 jednostek, 7%), Niemcy (37 jednostek, 7%) i Wielka Brytania (31 jednostek, 6%). Polska (7 jednostek, 1%) znajduje się na 9. miejscu w rankingu krajów – mówi Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Najszybszym superkomputerem na świecie jest nadal chiński Tianhe-2 (Milky-Way-2), którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,9 Pflops (1 Pflops oznacza biliard operacji na sekundę). Wśród polskich superkomputerów na 128. miejscu pojawia się TASK z Politechniki Gdańskiej, dalej są: WCSS z Wrocławia, NCBJ ze Świerku, ZEUS – również z krakowskiego AGH, oraz CENT i ICM z Uniwersytetu Warszawskiego.

13 tys. lat obliczeń

Po co AGH taki komputer? Jak zazaczają władzę uczelni oraz Cyfronetu, nie jest on tylko i wyłącznie do dyspozycji AGH. – Prowadzone są badania dotyczące m.in.: przewidywania przestrzennej struktury białek, nanostruktur nowoczesnych półprzewodników, obliczeń związanych z analizą zmienności galaktyk w szerokim zakresie promieniowania widma elektromagnetycznego czy symulacji złożoności rynków finansowych – odpowiada Dembiński. W 2014 na Zeusie wykonano niemal 8 milionów zadań o łącznym czasie obliczeń prawie 13 000 lat.

Prometheus został zbudowany przez firmę Hewlett-Packard (według wytycznych ekspertów z Cyfronetu) z ponad 1700 serwerów platformy HP Apollo 8000, połączonych superszybką siecią Infiniband o przepustowości 56 Gbit/s. Komputer posiada ponad 41 tysięcy rdzeni obliczeniowych oraz ponad 215 TB pamięci operacyjnej w technologii DDR4. Do Prometheusa dołączono dwa systemy plików o łącznej pojemności 10 PB oraz ogromnej szybkości dostępu: 150 GB/s. Moc obliczeniowa nowego polskiego superkomputera wynosi niemal 1,7 Pflops.

comments powered by Disqus