Komunia na rękę, puste kropielnice, odwołane rekolekcje. Pełna treść dekretu abpa Marka Jędraszewskiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych mówił podczas porannej konferencji, że nie należy uczestniczyć w zgromadzeniach, gdzie jest dużo ludzi. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski wydał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy.

Prof. Aleksander Garlicki, ordynator oddziału chorób zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego i jednocześnie konsultant wojewódzki powiedział, że „trzeba zachowywać się racjonalnie”.

– Jeśli wiemy, że choroba przenosi się drogą kropelkową, przez bliski kontakt, to każdy potrafi to prawidłowo odczytać, że nie należy uczestniczyć w tego typu zgromadzeniach, gdzie jest dużo ludzi – stwierdził prof. Garlicki. – Myślę, że jest to oczywiste – dodał.

Wczoraj Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski opublikowała komunikat w sprawie koronawirusa. Hierarchowie zalecili, aby ordynariusze miejsca udzielili dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do dnia 29 marca.

Z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej eucharystii mają być zwolnione osoby, które czują obawę przed zarażeniem, osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji, dzieci i młodzież oraz dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę.

– Arcybiskup wydał już dyspensę. Będzie obowiązywać do 29 marca – poinformował LoveKraków.pl ks. Łukasz Michalczewski, dyrektor biura prasowego Archidiecezji Krakowskiej.

Poniżej pełna treść dekretu abpa Marka Jędraszewskiego:

Wykonując zalecenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski (Zarządzenie nr 1/2020 z dnia 12 marca 2020 r.) wprowadzam niniejszym na terenie Archidiecezji Krakowskiej następujące postanowienia:

1. Na podstawie kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej:

- osobom w podeszłym wieku,
- osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
- dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
- osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza,     że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. Polecam duszpasterzom podczas każdej Mszy św. wprowadzenie do modlitwy wiernych stosownego wezwania o ustanie epidemii, a także śpiew Suplikacji przed końcowym błogosławieństwem.

3. W czasie liturgii należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

- kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
- zachęcam do korzystania z możliwości, jaką dają przepisy liturgiczne Kościoła, aby Komunię Świętą przyjmować na rękę,
- znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy bez podawania rąk,
- cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
- należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotykanie,
- na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
- kropielnice kościelne należy opróżnić.

4. Ponadto zarządzam:

- przeniesienie liturgii z udzieleniem sakramentu bierzmowania na inne terminy,
- odwołanie wydarzeń, spotkań formacyjnych oraz rekolekcji na poziomie diecezjalnym, rejonowym i dekanalnym.

5. Sprawę rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań parafialnych pozostawiam roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

6. Zachęcam wiernych, aby poza liturgią indywidualnie nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą, dlatego polecam duszpasterzom:

- aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
- aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
- aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

7. Proszę o solidarność z osobami starszymi, potrzebującymi i samotnymi, np. poprzez pomoc w zakupach.

8. Polecam, aby treść niniejszego dekretu została odczytana na wszystkich Mszach świętych w najbliższą niedzielę, 15 marca 2020 r. oraz umieszczona w gablotach parafialnych.

Niniejszy dekret obowiązuje od dnia 13 marca 2020 r. do dnia 29 marca 2020 r.

†Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski

News will be here