Koniec ery Henryka S. w Bagateli

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Konkurs na nowego dyrektora Teatru Bagatela zostanie ogłoszony w połowie lutego.

Przypomnijmy: dotychczasowy dyrektor teatru Henryk S. ma zakaz pełnienia funkcji dyrektora teatru, przebywania w nim i zbliżania się do pokrzywdzonych kobiet. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Jest opinia

Prezydent Jacek Majchrowski zdecydował, że Teatr Bagatela będzie miał nowego dyrektora. Miasto otrzymało w tej sprawie opinię związków zawodowych działających w teatrze - NSZZ Solidarność Pracowników Teatru Bagatela, Związku Zawodowego Aktorów Polskich przy Teatrze Bagatela, jak i Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów oraz Stowarzyszenia Związku Artystów Scen Polskich.

Do czasu wyłonienia nowego kierownika teatru, obowiązki dyrektor będzie pełniła Renata Derejczyk.

Zmiana statutu

Początkowo miasto informowało, że konkurs zostanie ogłoszony na przełomie stycznia i lutego. Jednak wcześniej miasto musi zmienić statut instytucji.

– Konieczna jest zmiana statutu teatru, aby dostosować go do tych obowiązujących w innych teatrach miejskich. Chodzi o rozdzielenie funkcji dyrektora naczelnego i dyrektora artystycznego – informuje Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa.

Zmiana statutu trwa. Oprócz tego zastępcy dyrektora będą powoływani i odwoływani przez prezydenta Krakowa – z jego inicjatywy lub na wniosek dyrektora teatru. Podobna sytuacja ma miejsce w większości statutów miejskich teatrów, m.in. Teatru Stu, Teatru Variete czy Teatru Łaźnia Nowa.

Miasto w opublikowanym w piątek komunikacie poinformowało, że w projekcie dodatkowo znalazł się katalog dozwolonej działalności gospodarczej prowadzonej przez teatr i rozszerzony został zakres działalności, co umożliwi pozyskiwanie przez instytucję środków z dodatkowych źródeł.

Teraz konkurs

Konkurs na nowego dyrektora teatru zostanie ogłoszony w połowie lutego, po zatwierdzeniu nowego statutu podczas sesji rady miasta w środę, 12 lutego. Kandydaci od ogłoszenia konkursu będą mieli 30 dni na złożenie ofert.

Mamy nadzieję, że do konkursu wpłynie jak najwięcej ofert. Zależy nam na tym, aby zgłosiło się wielu przedstawicieli środowiska teatralnego, dramaturgów, reżyserów… Teatr Bagatela to ważna instytucja o stuletniej tradycji. Dla każdego potencjalnego lidera kierowanie taką instytucją to artystyczne i organizacyjne wyzwanie – mówił w styczniu w rozmowie z LoveKraków.pl Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Nowy dyrektor zostanie wybrany przez komisję konkursową. W jej składzie znajdą się przedstawiciele miasta, związków zawodowych, stowarzyszeń twórczych i autorytety krakowskiego środowiska teatralnego. Konkurs zostanie rozstrzygnięty pod koniec kwietnia.

Henryk S. zatrzymany

Dyrektor Teatru Bagatela został zatrzymany 7 stycznia rano w swoim domu. Prokuratura postawiła mu zarzuty molestowania pracownic instytucji. Henryk S. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. Po przesłuchaniu dyrektor wrócił do domu. Prokurator zdecydował o policyjnym dozorze i poręczeniu majątkowym w wysokości 50 tys. zł. Do tej pory sąd przesłuchał 12 kobiet. Do prokuratury wpłynęło dziewięć protokołów i siedem opinii biegłych psychologów.

comments powered by Disqus