Koniec pieniędzy na MdM 2016

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Z powodu wyczerpania środków, we wtorek Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosił wstrzymanie przyjmowania wniosków w ramach programu „Mieszkania dla Młodych”. Od środy nie można ubiegać się już o dofinansowanie wkładu własnego do kredytu w ramach MdM. Limit na ten rok wynosił 730 milionów złotych, z czego zarezerwowano już 95%.

Pozostałe 5% ma zapewnić sfinansowanie wniosków złożonych w dniu ogłoszenia postanowienia. Według danych, których udzieliło nam Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, do 29 lutego w samym Krakowie udzielono już 2533 kredytów z dofinansowaniem na kwotę 65 milionów złotych. W Małopolsce było to 3598 kredytów na łączną kwotę 91,8 milionów złotych.

Zdaniem Marka Szmolke, prezesa PB Start decyzja Banku Gospodarstwa Krajowego nie jest zaskakująca. – Przekroczenia limitu w I kwartale można się było spodziewać już pod koniec ubiegłego roku. Wiadomo było wówczas, że 2015 rok był rekordowy, wartość dofinansowania wzrosła trzykrotnie, a przecież zainteresowanie rządowym wsparciem jest coraz większe – wyjaśnia krakowski deweloper.

Szansa na dopłaty dopiero w 2017 i 2018 roku

Bez względu na osiągnięcie limitu w tym roku, nabywcy nadal mogą składać starać się o dopłaty na 2017 i 2018 rok. Do dyspozycji jest odpowiednio 746 mln zł i 762 mln zł.

 

comments powered by Disqus