Koniec utrudnień na Łokietka. Od środy ruch dwoma pasami pod wiaduktem

fot. PKP PLK

W środę 30 grudnia kierowcy i piesi po raz pierwszy w pełni skorzystają ze zmian, które na ul. Łokietka wprowadziła modernizacja linii kolejowej.

Przez długie lata obowiązywał tam ruch wahadłowy, a piesi nie mieli dla siebie wygodnej i bezpiecznej przestrzeni. Stary wiadukt pochodził z początku XX wieku.

Przebudowa rozpoczęła się pod koniec 2017 roku i była prowadzona w trzech oddzielnych etapach – taki harmonogram wynikał z faktu, że była to część o wiele większej inwestycji, a przez cały okres jej trwania na tym odcinku kursowały pociągi. Po sześciu torach znajdujących się na wiadukcie jeżdżą pociągi m.in. w kierunku Katowic i lotniska.

Na czas wyburzania starej konstrukcji ruch był całkowicie zamykany, a podczas budowy nowego obiektu mogli się tędy poruszać tylko piesi i rowerzyści.

Teraz wszyscy odczują zmianę. Dzięki inwestycji szerokość pod wiaduktem zwiększyła się z 5,95 m do 11 m. To oznacza, że zmieściła się tam zarówno jezdnia z pasami w obydwu kierunkach, jak i chodnik.

Jest miejsce po dwóch stronach

Zgodnie z wytycznymi ze strony miasta, kolejarze wybudowali na razie chodnik po jednej ze stron. Chodnik z drugiej strony nie miałby bowiem kontynuacji, co stwarzałoby potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa pieszych. Jest jednak miejsce, by mógł tam powstać, kiedy pozwoli na to infrastruktura w sąsiedztwie. W tegorocznym budżecie miasta jest zarezerwowana kwota na przygotowanie projektu ronda u zbiegu ulic Poznańskiej i Łokietka.

Oryginalny kamień

Nowy wiadukt nie przypomina dotychczasowego. O zabytkowym charakterze poprzedniego przypominać będzie jednak oryginalny kamień wykorzystany na elewacji. Okładzina jest już w dużej części ułożona, a prace, które jeszcze pozostały do wykonania, nie będą już wpływać na organizację ruchu.

Zgodnie z zapowiedziami PKP PLK, przejazd pod nowym wiaduktem ma zostać otwarty ok. godz. 9.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały Krowodrza