Koniec utrudnień przed Zakopanem. Zakończyła się budowa węzła Poronin

fot. UMWM

Właśnie zakończyła się kluczowa dla Podhala inwestycja – budowa węzła drogowego na skrzyżowaniu zakopianki z drogą wojewódzką nr 961 w Poroninie. W piątek 21 grudnia, po wielu miesiącach utrudnień pierwsi kierowcy mogli bez przeszkód przejechać całym, nowo wybudowanym odcinkiem drogi.

Przedsięwzięcie pochłonęło blisko 50,5 mln zł. Prace nad budową węzła ruszyły w 2016 roku, a zadania były oddawane etapami. Na początku czerwca ubiegłego roku oddano do użytku wybudowany nad drogą wojewódzką nr 961 wiadukt kolejowy, którym przejeżdża pociąg relacji Chabówka – Zakopane.

W ramach inwestycji wybudowano most na potoku Poroniec oraz wiadukt drogowy nad drogą wojewódzką nr 961. Powstał także tunel, przez który poprowadzono drogę wojewódzką. Nad nim natomiast przebiega linia kolejowa (nr 99) oraz zakopianka.

Sporo pracy budowlańcy włożyli w montaż konstrukcji 100-metrowego mostu drogowego na rzece Biały Dunajec, największego obiektu tej inwestycji. Prace nad samym tym odcinkiem trwały niemal rok.

Od dziś kierowcy przejadą m.in. przez nowe rondo, które powstało dokładnie w miejscu skrzyżowania zakopianki z drogą powiatową nr 1651. Będą też mogli korzystać z rozbudowanych dróg dojazdowych do ronda. Z myślą o pieszych zbudowano chodniki, a dla rowerzystów powstała ścieżka rowerowa. Podróżujący na dwóch kółkach będą mogli odpocząć nad rzeką Biały Dunajec, gdzie jeszcze przed wakacjami powstanie Miejsce Obsługi Rowerzystów.

Most też gotowy

To już druga dziś ważna informacja dotycząca dojazdu na Podhale. Wcześniej informowaliśmy, że zakończyły się testy nowego mostu w Białym Dunajcu i że w sobotę zostanie on udostępniony kierowcom.

comments powered by Disqus