Koniec z jedzeniem mięsa? Nie jesteśmy jeszcze gotowi na weganizm

fot. burst.shopify.com

Co drugi Polak uważa, że dzisiaj łatwiej jest być weganinem niż 5 lat temu, a już ponad połowa z nas przynajmniej od czasu do czasu jada w pełni roślinne posiłki – wynika z badania sprawdzającego stosunek Polaków do diety wegańskiej, wykonanego na zlecenie Pyszne.pl. Trzecią najliczniejszą grupą wśród badanych byli mieszkańcy Małopolski.

Porównanie liczby i typu składanych zamówień w ciągu ostatnich lat  w serwisie Pyszne.pl potwierdza, że kuchnia i dieta roślinna stają się coraz bardziej popularne. – W okresie od listopada 2019 roku do listopada 2020 roku zarówno różnorodność dostępnych w serwisie dań roślinnych, jak i liczba ich zamówień wzrosła dwukrotnie – informuje portal.

Najlepsze wegańskie restauracje w Krakowie

Najwyżej cenionymi przez użytkowników serwisu Pyszne.pl restauracjami wegańskimi pod Wawelem są m.in. Krowarzywa, Vegab, Farma Burgerownia Roślinna, Mazaya Falafel i lokal Pod Norenami.

Vegab i Krowarzywa są równie popularne w Poznaniu, z tym że Krowarzywa znajdują się jeszcze w czołówce najwyżej cenionych wegańskich restauracji w Warszawie, Wrocławiu, Łodzi i Gdańsku.

Potrawy wegańskie możemy napotkać w prawie każdym regionie świata, natomiast nadal mięso pozostaje nieodłącznym składnikiem wielu dań. W Krakowie największą popularnością cieszą się kuchnie północno-wschodniej Azji, tajska, chińska i amerykańska-burgery (na podstawie danych Pyszne.pl).

Weganizm dla zdrowia, ale smak też jest ważny

Najwięcej, bo aż 73% osób jadających dania w pełni roślinne, wybiera je ze względów zdrowotnych. Z kolei sceptycznie nastawionych w największym stopniu przekonałaby gwarancja odpowiednio zrównoważonej diety – zadeklarowało tak 44% respondentów w badaniu przeprowadzonym przez Pyszne.pl.

– Każdy moment jest dobry, by ograniczyć jedzenie mięsa i zastanowić się nad zmianą naszych w tej materii przyzwyczajeń. Kuchnia roślinna nie tylko bywa bardzo smaczna – jest też zbawienna dla planety, na której żyjemy – powiedział Robert Makłowicz.

W związku z tym, że dla wielu z nas weganizm jest jeszcze nie do końca odkrytym zjawiskiem, 31% chciałoby, aby ktoś przyrządzał dla nas roślinne potrawy. I co się z tym wiąże – 38% jadłoby roślinnie, mając pewność zadowalającego smaku wegańskich dań.

– Obserwujemy, jak powoli przełamywany jest stereotyp kuchni wegańskiej postrzeganej jako niedoborowej i niesmacznej. Roślinne dania mogą dostarczać energii, być sycące i jednocześnie dostarczać sporo przyjemności – mówi Maciej Otrębski, ekspert w zakresie kuchni roślinnej.

Niezadowalający wybór w restauracjach?

Restauracje pełnią ważną rolę w popularyzacji kuchni roślinnej. 27% badanych deklaruje, że częściej jadłoby roślinnie, gdyby dostępność tego rodzaju dań była większa. – To sygnał przede wszystkim dla restauratorów, którzy dotychczas sceptycznie podchodzili do wzbogacenia kart o dania roślinne. W 2020 roku możemy mnożyć przykłady restauracji i sieci, które z sukcesem wplatają takie opcje do menu – dodaje Maciej Otrębski.

34% Polaków uważa, że oferta dań w 100% roślinnych restauracjach jest lepsza niż 5 lat temu. Jedna trzecia konsumentów potraw wegańskich ocenia ją dobrze lub bardzo dobrze.

Kupimy, gdy będzie taniej

Polacy najchętniej przetestowaliby w wersji roślinnej dania kuchni polskiej. Ponad 80% z nas zna hummus, kotlety roślinne i mleko na bazie roślin, a ponad połowa – roślinne zamienniki nabiału i przetworów mięsnych. Wiedza o tych wyrobach nie jest jednak tożsama z ich włączaniem do jadłospisu. Próbowało ich średnio dwa razy mniej osób niż o nich słyszało.

Mało znanym produktem wciąż pozostaje obco brzmiący seitan, o którym słyszało tylko 30% badanych, a próbowało zaledwie 10%. Aż 45% deklaruje, że częściej sięgałoby po produkty i składniki roślinne, gdyby ich cena w sklepach była niższa.

Weganizm nie wiąże się tylko z wyłączeniem mięsa w kuchni. Jeśli chodzi o rezygnację z innych produktów odzwierzęcych, Polakom najtrudniej byłoby wyłączyć z codziennego jadłospisu ser żółty, jogurty i mięso w postaci dań, natomiast z większą łatwością wykluczyliby inne przetwory mleczne i mięsne.

– Mocnym sygnałem dla branży gastronomicznej jest jeden z kluczowych wniosków opisywanego badania, najchętniej jedlibyśmy roślinne wersje znanych nam dań – pierogów, zup, burgerów czy pizzy. 2021 rok w moim odczuciu to czas, w którym temat roślinnego jedzenia pozostanie atrakcyjny, a rodzima gastronomia będzie dalej zaskakiwać coraz lepszą ofertą dań roślinnych – podsumowuje Maciej Otrębski.

comments powered by Disqus