Koronawirus nie sparaliżuje budowy linii tramwajowej na Górkę Narodową?

Podczas budowy linii tramwajowej przebudowana będzie pętla na Krowodrzy Górce fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pierwsze prace przy budowie linii tramwajowej na Górkę Narodową powinny rozpocząć się przed wakacjami – twierdzą przedstawiciele Zarządu Inwestycji Miejskich.

Projektant pięciokilometrowego odcinka nowej linii tramwajowej na Górkę Narodową kończy aktualizowanie dokumentacji. Jak mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Jan Machowski, rzecznik prasowy ZIM, na dniach wniosek o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji będzie złożony w urzędzie miasta.

Dokumenty mogły trafić wcześniej do urzędu, gdyby nie błędy popełnione na etapie uzyskiwania odstępstwa ministra infrastruktury. Jak informuje wydział prasowy resortu infrastruktury, wniosek zawierał braki, dlatego został odesłany do prezydenta Krakowa celem uzupełnienia. – Uzupełnione pismo otrzymaliśmy po niespełna miesiącu oczekiwania – podkreślają przedstawiciele MI.

ZIM: Liczymy na ZRID w maju

Jeśli dokumentacja będzie kompletna i wykonawca nie popełni błędów w sporządzanym projekcie, to miejscy urzędnicy będą mieli maksymalnie trzy miesiące na wydanie decyzji. Na skrócenie tego terminu liczą pracownicy ZIM.

– Aktualnie trzymamy się terminu majowego, choć nie da się ukryć, że obecna sytuacja związana z pandemią może spowolnić pewne elementy procedury administracyjnej. W znacznej mierze dotrzymanie majowego terminu zależy od rozwoju ogólnej sytuacji w kraju – wyjaśnia Jan Machowski.

Urzędnicy chcą również, aby decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że wykonawca będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji, nie czekając, aż decyzja stanie się ostateczna.

Ekspresową ścieżkę może zablokować jednak wojewoda, który ma prawo nie zgodzić się z decyzją o nadaniu rygoru natychmiastowej wykonalności. Wtedy, jeśli trafią odwołania od wydanej wcześniej decyzji ZRID, wojewoda będzie miał 30 dni na ostateczne rozstrzygnięcie sprawy.

Jeśli jednak wszystko pójdzie po myśli urzędników Zarządu Inwestycji Miejskich, to pierwsze prace budowlane powinny się rozpocząć przed wakacjami.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały