Koronawirus pokrzyżował plany Muzeum Narodowego

Muzeum Narodowe zmienia plany fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Muzeum Narodowe w Krakowie z powodu epidemii koronawirusa musi zmienić swoje plany wystawiennicze.

8 maja w Gmachu Głównym miała zostać otwarta wystawa poświęcona twórczości barokowego malarza Szymona Czechowicza. W związku z obecną sytuacją muzeum musiało zmienić swoje plany.

Dyrektor MNK Andrzej Szczerski w rozmowie z LoveKraków.pl podkreślał, że w związku z pandemią koronawirusa instytucja pracuje nad przygotowanym wcześniej harmonogramem wystaw, ale nie wyklucza zmian. Dodał, że najtrudniejsze będzie odwołanie zaplanowanych wystaw.

– Ich produkcja, transporty, ubezpieczenia, praca kurierów to olbrzymie środki. Na szczęście jesteśmy w takiej sytuacji, że nie musimy odwoływać żadnej wystawy, ponieważ do czasu zamknięcia instytucji nie mieliśmy w planach nowych otwarć – powiedział w rozmowie z LoveKraków.pl

Więcej >>> Kolejne wystawy w Muzeum Narodowym zagrożone

Solidarni z Włochami

Chociaż pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany instytucji w najbliższym czasie, nie oznacza to, że wystawy twórczości Czechowicza nie zobaczymy. MNK podjęło decyzję o przeniesieniu jej na jesień. Muzeum podkreśla, że wystawą chce podkreślić solidarność z Włochami.

Twórczość artysty jest „jednym z najważniejszych zjawisk artystycznych wiążących kulturę staropolską ze sztuką Rzymu”. Na wystawie zobaczymy 213 dzieł z Polski, Francji, Litwy, Ukrainy, USA i Włoch.

– Sprowadzimy je z 26 miejscowości. Wypożyczymy z 47 parafii, zakonów, muzeów, bibliotek, instytucji kultury i kolekcji prywatnych. Mimo tragicznej sytuacji we Włoszech tamtejsze instytucje podtrzymują chęć wypożyczenia swoich dzieł – informuje Dagmara Marcinek z Muzeum Narodowego w Krakowie.

W związku z pandemią MNK przesuwa również planowaną na kwiecień wystawę dzieł Kotsisa, a przygotowania do pokazu twórczości Artura Nachta-Samborskiego zostały wstrzymane.

comments powered by Disqus