Kościelny proces karny przeciwko biskupowi Janowi Szkodoniowi

Biskup Jan Szkodoń fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

74-letni Szkodoń, biskup pomocniczy krakowski, jest oskarżony o molestowanie seksualne małoletniej. Jak informuje „Więź”, to pierwszy taki proces przeciwko wysoko postawionemu duchownemu w Polsce dotyczący molestowania.

Kilka tygodni temu zakończyło się wstępne dochodzenie kanoniczne prowadzone przez watykańską Kongregację Nauki Wiary w sprawie zarzutów dotyczących molestowania seksualnego osoby małoletniej. W konsekwencj zapadła decyzja o rozpoczęciu kanonicznego procesu karno-administracyjnego przeciwko biskupowi Szkodoniowi. Decyzja Watykaniu oznacza, że postawione biskupowi zarzuty można uznać za prawdopodobne.Zakaz pracy duszpasterskiej i publicznej posługi

Jeden z polskich biskupów został wyznaczony przez nuncjusza apostolskiego w Polsce arcybiskupa Salvatore Pennacchio delegatem do przeprowadzenia tego procesu. Posiada on dokumentację zebraną w czasie procesu, jednoczenie gromadzi nowe i tworzy listę świadków. Biskup Szkodoń otrzymał zakaz pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi sprawowania posługi biskupiej publicznie.

Biskup jest podejrzany o relacje z 15-latką. Sprawa ujrzała światło dzienne po reportażu Gazety Wyborczej w lutym tego roku. Biskup Szkodoń wydał oświadczenie, w którym przekonywał o swojej niewinności.

 

 

comments powered by Disqus