Kraków gospodarzem Routes Europe. Doceniono lotniczy potencjał miasta

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W dniach 23-26 kwietnia odbywa się kolejna edycja Routes Europe, czyli najważniejszego w Europie wydarzenia branży lotniczej. Podczas 11-letniej historii imprezy Kraków jest gospodarzem po raz pierwszy. Wydarzenie może przyczynić się do zwiększenia siatki połączeń Kraków Airport, na którym może zyskać całe miasto.

Impreza Routes jest platformą dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w branże lotniczą takich jak linie lotnicze, lotniska i inni interesariusze. Wydarzenie od początku swojego istnienia zwiększyła swój rozmiar czterokrotnie. W tym roku do Krakowa przyjechało ponad 1200 uczestników, wśród nich przedstawiciele największych przewoźników w Europie takich jak Ryanair, EasyJet czy KLM.

Kraków ważnym rynkiem lotniczym

Jak powiedział Adrian Newton, Group Director  w UBM EMA, minęło 10 lat od pierwszej imprezy Routes i od tego czasu rynek lotniczy doznał ogromnego wzrostu. Przyśpieszył też  rynek polski, dzięki wolnemu przepływowi osób i towarów od czasu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Adrian Newton zaznaczył też ogromną rolę przewoźników niskokosztowych, które pojawiły się na naszym rynku.

– RyanAir oferuje 22 kierunki do 11 lokalizacji w Polsce. W zeszłym roku WizzAir obchodził uroczyście 100 mln pasażera. Oczywiście Kraków ma bardzo znaczącą rolę do odegrania w tym ogromnym wzroście. W 2015 Kraków Airport obsłużył łącznie 4,2 mln pasażerów, co stanowi wzrost do poprzedniego roku o 11%. W tym roku spodziewamy się wzrostu wyniku do 4,6 mln pasażerów – powiedział

Wyniki mówią same za siebie. Liczba pasażerów obsługiwanych przez polskie lotniska wzrastała od 2004 roku o 20-30% rocznie, natomiast liczba miejsc pasażerskich zwiększyła się do 70 tysięcy.

– Ludzie podróżują jednak do miejsca a nie do lotnisk, Kraków odwiedziło 10 mln osób, które przyjechały do miasta żeby skorzystać zarówno z oferty biznesowej jaki turystycznej. Kraków stanowi bardzo ważny element dla światowego rynku lotniczego, ponieważ to miejsce wzrostowe pośród innych lokalizacji, które niekoniecznie zanotowują wzrost – mówi Adrian Newton.

Impreza wyrazem uznania

W podobnym tonie wypowiadał się też Radosław Włoszek, nowy prezes Kraków Airport, który ocenił wybór Krakowa na gospodarza Routes jako ogromną nobilitację dla miasta.

– Jest to wyraz uznania dla naszego wyjątkowego regionu i wyjątkowego rozwoju jaki spotyka nasze województwo i lotnisko. Gościmy dzisiaj 1261 delegatów, którzy reprezentują 62 kraje, co pokazuje jak wielkie znacznie ma to wydarzenie – podsumował Włoszek.

comments powered by Disqus