Kraków i Katowice łączą siły. W 2018 Kongres Miast Kreatywnych UNESCO

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

W 2018 dwa polskie Miasta Kreatywne UNESCO, czyli Kraków i Katowice wspólnie będą pełnić rolę gospodarza Kongresu Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Do Polski przyjedzie 450 delegatów z blisko 200 miast rozsianych po całym świecie. Odbędą się obrady, sesje i zostaną podjęte ważne decyzje.

Tego typu kongresy są obowiązkowe dla członków Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Dotychczas miały one miejsce m.in. w szwedzkim Östersund, chińskim Chengdu czy japońskiej Kanazawie. Kolejny odbędzie się w Polsce, a konkretnie w Krakowie i Katowicach. Przypomnijmy, że stolica Małopolski to Miasto Literatury UNESCO, a Katowice – Miasto Muzyki UNESCO. Nasze miasta konkurowały z Suzhou w Chinach czy Fabriano we Włoszech.

Dwa miasta po raz pierwszy razem

–  Wspólna aplikacja Krakowa Miasta Literatury i Katowic Miasta Muzyki, pod szyldem “Creative Crossroads”, istotnie wyróżniła się spośród wniosków złożonych przez pozostałe miasta kandydujące, nie tylko ze względu na wysoką jakość merytoryczną oraz kompleksowość oferty, ale także ze względu na siłę partnerstwa obu miast. Po raz pierwszy w historii Sieci coroczny zjazd będzie współorganizowany przez dwa miasta członkowskie – napisał w oświadczeniu Jyoti Hosagrahar dyrektor ds. kreatywności Wydziału Kultury UNESCO.

Podczas tygodniowego pobytu w Polsce, delegaci będą uczestniczyć w formalnych obradach dotyczących strategii rozwoju Miast Kreatywnych, spotkaniach podgrup (film, muzyka, literatura, media arts, dizajn, gastronomia, rzemiosło i sztuka ludowa). Nie zabraknie również spotkań Komitetów Sterujących. To ważny punkt wizyty, ponieważ Komitetowi Sterującemu Miast Literatury od 2014 roku przewodniczy Kraków.

Kongres nieprzypadkowo odbędzie się w czerwcu. W tym czasie w Krakowie, jak i w Katowicach odbywają się ważne wydarzenia kulturalne – Festiwal Miłosza oraz Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków. Miasta zostaną oficjalnie przedstawione jako gospodarz podczas tegorocznego Kongresu Miast Kreatywnych, który odbędzie się we francuskim Enghiens-les-Bains.

comments powered by Disqus