Kraków nie będzie jedynym centrum koordynującym ratownictwo medyczne. Blisko pół miliona telefonów

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To już pewne – Małopolska nie straci dyspozytorni medycznej w Tarnowie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę, możliwe będzie utrzymanie dwóch ośrodków w województwach z populacją powyżej 3 mln mieszkańców. W praktyce oznacza to, że Kraków nie będzie jedynym centrum koordynującym ratownictwo medyczne w regionie.

Jeszcze do niedawna obowiązujące przepisy zakładały, że do końca 2027 roku w Małopolsce ma pozostać tylko jedna dyspozytornia – w Krakowie. Teraz jednak, dzięki zmianie przepisów, wojewoda może zdecydować o utrzymaniu drugiego ośrodka.

– Dzięki nowelizacji ustawy nie ma obowiązku likwidacji Dyspozytorni Medycznej w Tarnowie i z pewnością z tej możliwości będziemy chcieli skorzystać – podkreśla wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

W ubiegłym roku dyspozytornie w Krakowie i Tarnowie odebrały łącznie ponad 423 tys. połączeń. Tarnowski ośrodek obsłużył prawie 118 tys. z nich, co stanowi blisko 28% wszystkich interwencji.

Nowe przepisy dotyczą nie tylko Małopolski. W województwach powyżej 3 mln mieszkańców (jak wielkopolskie czy małopolskie) możliwe będą dwie dyspozytornie, a w regionach powyżej 4 mln (mazowieckie i śląskie) – nawet trzy. Aktualnie dyspozytornie funkcjonują w układzie: Mazowsze – 3, Śląsk – 3, Małopolska – 2, Wielkopolska – 1.

Na początku maja Dyspozytornie w Krakowie i Tarnowie, wraz z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie, wojewódzkimi koordynatorami ratownictwa i zespołem wsparcia psychologicznego, zostały zintegrowane w nowej strukturze Wydziału Powiadamiania Ratunkowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.