Kraków oficjalnie gospodarzem Igrzysk Europejskich 2023 [RELACJA]

fot. Patryk Salamon/LoveKraków.pl

W warszawskim Centrum Olimpijskim władze Małopolski i Krakowa podpiszą dziś umowę host city. Tego dnia samorządy z południa Polski staną się gospodarzami Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

Podpisana dziś umowa oznacza, że Kraków od 21 czerwca do 3 lipca przyszłego roku będzie gościł europejskich sportowców.

14:16

Prezydent Krakowa w trakcie swojego wystąpienia podziękował szczególnie ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi. Stwierdził, że „tak jak się z nim i jego zespołem pracuje – to jest wzorowa współpraca”.

Wyróżniony został również minister sportu Kamil Bortniczuk.

14:14

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa: Chciałem podziękować panu premierowi, Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu oraz Europejskiemu Komitetowi Olimpijskiego za wybór Krakowa i Małopolski jako miejsca organizacji Igrzysk Europejskich. Nie był to tylko konkurs, ale wskazanie. Komitet doszedł do wniosku, że jeśli mają robić igrzyska na terenie Europy, to wybór musi paść na Kraków. Nasze miasto wręcz nałogowo organizuje tego typu imprezy.

14:10

Marszałek Małopolski powiedział, że „w tym trudnym czasie potrafimy zorganizować największe wydarzenie w historii Europy”.

14:08

Witold Kozłowski, marszałek Małopolski: Droga do dzisiejszego dnia była kręta i wyboista, ale dzięki ogromnej przychylności pana premiera została wyzwolona niezwykła energia. (...) My nie zaczynamy pracy od podpisania kontraktu, ale pracujemy od dwóch lat bardzo intensywnie.

14:03
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał umowę host city, na mocy której miasto będzie organizatorem Igrzysk Europejskich w 2023 roku. 

13:58
Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podpisał umowę host city, na mocy której miasto będzie organizatorem Igrzysk Europejskich w 2023 roku. 

13:56

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk: Dziękuję panie premierze za tę olbrzymią przychylność rządu, a w szczególności za 350 mln złotych, które zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury komunikacyjnej oraz powstanie potrzebnych inwestycji, nie tylko tych sportowych.

13:52

Minister sportu Kamil Bortniczuk: Już dziś chciałbym serdecznie zaprosić wszystkich kibiców na bezpieczne i dobrze zorganizowane Igrzyska Europejskie.

13:49

Szef rządu podziękował ministrowi infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi oraz prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu. – Dziękuję panu prezydentowi Krakowa profesorowi Majchrowskiemu, bo współpraca z panem prezydentem jest modelowym przykładem współpracy pomiędzy samorządem a rządem.

13:47

Premier Mateusz Morawiecki: Polska ma znakomite doświadczenia w organizacji dużych imprez sportowych, które mają charakter międzynarodowy. Będziemy w tym celu inwestowali i już to robimy, w ponad 20 specjalnych obiektów sportowych, która mają umożliwić przeprowadzenie poszczególnych dyscyplin sportowych.

13:41

13:39

Tomasz Poręba, europoseł i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego: To bardzo ważny moment, ponieważ spotkaliśmy się dzisiaj tutaj, w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, abyśmy mogli podpisać ostateczny dokument, na bazie którego będziemy organizować w Polsce III Europejskie Igrzyska i gościć najlepszych sportowców.

13:00

Maciej Michałowski, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. Igrzysk Europejskich w 2023 w rozmowie z LoveKraków.pl: – Organizacja igrzysk to realny zysk dla Krakowa. Miasto z budżetu centralnego otrzyma 350 mln złotych dofinansowania na inwestycje infrastrukturalne. Pieniądze będą przeznaczone na remonty dróg w systemie nakładkowym, dokończenie trwających modernizacji, budowę ścieżek rowerowych czy remont torowisk.

12:55

Uroczyste podpisanie umowy między władzami Krakowa i Małopolski a Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich odbędzie się o godz. 13:30 w warszawskim Centrum Olimpijskim. Kraków będzie reprezentował prezydent Jacek Majchrowski, polski rząd – premier Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister sportu Kamil Bortniczuk.

12:54
Podpisana dziś umowa oznacza, że Kraków od 21 czerwca do 3 lipca przyszłego roku będzie gościł europejskich sportowców.

comments powered by Disqus