Kraków przekaże 100 tys. zł Gdańskowi? Taki pomysł mają radni Nowoczesnej

Sesja Rady Miasta Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radni Nowoczesnej chcą wesprzeć obchody 30-lecia wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku, organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności. Chcą, aby Kraków przekazał na ten cel 100 tys. zł. Projekt uchwały w tej sprawie zostanie złożony podczas najbliższej sesji rady miasta.

– Po obcięciu dotacji dla ECS, w ramach solidarności, Polacy zebrali pokaźną kwotę, aby tę dotację uzupełnić  –  mówił podczas konferencji Artur Buszek, radny miasta, sekretarz Nowoczesnej w Małopolsce. – Jako radni Nowoczesnej chcemy pokazać, że Kraków jest solidarny i udzielić wsparcia dla obchodów 4 czerwca 1989 roku. Dlatego będziemy składać projekt uchwały o wsparciu obchodów kwotą w wysokości 100 tys. zł.

Buszek podkreślił, że Nowoczesna poparcia uchwały będzie szukać również w szerszym gronie radnych.

„Solidarność Polaków jest w sercach i umysłach”

Na konferencji był również obecny poseł Jerzy Meysztowicz. – Ten rok powinien być uczczony w sposób godny – powiedział podczas konferencji. – Obcięcie dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności, które miało być instytucją, która zrobi wszystko, aby te obchody upamiętnić, było nie do przyjęcia – komentował.

Podkreślił, że solidarność Polaków „jest nie tylko w sercach, ale i umysłach”. Za przykład podał zbiórkę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

W minionych latach ECS otrzymywało dotację podmiotową w wysokości ponad 7 mln zł. W październiku 2018 ministerstwo kultury podjęło decyzję o powrocie w 2019 roku do podstawowej kwoty dotacji wynoszącej 4 mln zł. Resort uzasadniał, że wspomniana kwota jest wpisana w umowie o współprowadzeniu instytucji i zgodna z aneksem 2013 roku.

W ubiegłym tygodniu ministerstwo poinformowało, że zwiększenie dotacji będzie ponownie możliwe dzięki podpisaniu nowego aneksu do umowy założycielskiej.

comments powered by Disqus