Kraków rozbłyśnie świątecznie już w ten weekend

archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od soboty, 28 listopada, świąteczne oświetlenie będzie można oglądać w różnych częściach miasta.

Już po raz trzeci ulice Krakowa przyozdobią dekoracje nawiązujące do okresu Młodej Polski - dzieł Stanisława Wyspiańskiego i Zofii Stryjeńskiej.

Motywem przewodnim świątecznych ozdób są pawie pióra przypominające projekt szyldu krakowskiej kawiarni „Paon” autorstwa Wyspiańskiego oraz zgeometryzowane formy przywodzące na myśl grafiki i obrazy najbardziej znanej polskiej plastyczki dwudziestolecia międzywojennego – Stryjeńskiej.

Choinka na Rynku Głównym 

15-metrowa jodła stanie w tym tygodniu obok bazyliki Mariackiej. Dodatkowo, choinki pojawiły się na placu Wszystkich Świętych, Rynku Podgórskim, placu Centralnym, na skwerze przy os. Na Stoku oraz przy Muzeum Narodowym.

Ulice Floriańską, Sienną, Grodzką, Bracką, Szewską i Sławkowską przyozdobią elementy podwieszane – z motywem pawiego pióra, zwieńczone charakterystycznym „okiem” oraz zaśnieżone gałązki „młodopolskie”.

Świetlny napis „KRAKÓW” został zainstalowany na placu Szczepańskim. Bombki z przejściem: na placu św. Marii Magdaleny, przed Nowohuckim Centrum Kultury, na rondzie Mogilskim oraz w parku Krakowskim, z kolei te na podeście na rondzie Młyńskim, rondzie Grunwaldzkim oraz przy Dworku Białoprądnickim.

Ludowe pająki

Mosty Dębnicki, Grunwaldzki, Powstańców Śląskich, Wandy i Zwierzyniecki oraz estakada na al. 29 Listopada zostały ozdobione tradycyjnymi formami zdobniczymi w postaci pająków ludowych.

Aluminiowe konstrukcje z rozpiętymi kurtynami i sznurami świetlnymi w kolorach białym ciepłym, białym zimnym i niebieskim wzbogacone zostały bombkami w kolorach granatowym, srebrnym i złotym. Unikatowa dekoracja, która w 2018 r. znajdowała się na moście Piłsudskiego, została wykorzystana po raz drugi na Plantach (obok Barbakanu), na placu Wolnica oraz przed Nowohuckim Centrum Kultury.

Pięciometrowe anioły stanęły na Rynku Głównym od strony Ratusza, pod Wawelem, na Rynku Podgórskim, na ul. Wielopole. Anioły z charakterystycznymi skrzydłami przyozdobią również al. Róż, park Krowoderski, ul. Ćwiklińskiej, plac Wolnica, skrzyżowanie ul. Kobierzyńskiej i Kapelanka o Plantach (w pobliżu Teatru J. Słowackiego).

comments powered by Disqus