Kraków rozpoczyna sezon na fontanny

Fontanna w parku Lotników Polskich jako pierwsza wyrzuciła w powietrze strumienie wody (archiwum) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Wiosna rozgościła się już na dobre, dlatego dziś startuje sezon na fontanny.

Jako pierwsza, strumienie wody w powietrze wyrzuciła fontanna w Parku Lotników Polskich. Woda przybiera różne formy geometryczne i jest podświetlana, co sprawia, że woda zmienia kolory. Sterowane komputerowo sekwencje unoszącej się wody, przybierające różne barwy, tworzą niezwykłe widowisko.

Po przeglądzie

W Krakowie jest 17 fontann, w tym oczywiście te najbardziej znane: w parku Krakowskim, na Plantach przy ulicy Basztowej i ulicy Straszewskiego, na Rynku Głównym, przy Alei Adama Mickiewicza i na placu św. Marii Magdaleny.

Pracownicy Wodociągów Miasta Krakowa, którzy od ubiegłego roku je eksploatują, zamontowali usunięte na czas zimy dysze i sprawdzili ich funkcjonowanie, a także dokonali przeglądu urządzeń i sprawdzili szczelność zbiorników.

Do 1 maja uruchomione zostaną wszystkie fontanny, poza tą na placu Szczepańskim, ze względu na rozpoczynający się festiwal filmowy Off Camera. Zostanie uruchomiona  6 maja.

Nowi lokatorzy

Również w maju w niecce fontanny przy ulicy Basztowej pojawią się nowi lokatorzy. Wodociągi Miasta Krakowa zarybią ten niewielki akwen, ale najpierw zostaną w nim ułożone donice z roślinami wodnymi, które będą służyć ozdobnym karasiom jako schronienie.

comments powered by Disqus