Kraków spowity w smogu. Najgorzej na ul. Dietla i Alejach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Śląsk i Małopolska, a więc również Kraków od kilkudziesięciu godzin zmaga się ze smogiem. Prezydent Jacek Majchrowski apeluje o korzystanie z komunikacji miejskiej, powstrzymanie się z paleniem w kominkach i o to, by nie spalać słabej jakości węgla i odpadów domowych.

Sytuacja ma się poprawić w godzinach popołudniowych w piątek. Na razie, przez brak wiatru i zjawisko inwersji, południowa i zachodnia Polska zmaga się z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Z danych Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że normy dla pyłów zawieszonych przekroczone są w wielu miastach Śląska i Małopolski. Również w Krakowie, gdzie największe przekroczenia notowane są obecnie na stacjach przy al. Krasińskiego i ul. Dietla.

W związku z dużym smogiem apel do mieszkańców miasta skierował prezydent Jacek Majchrowski:

„Szanowni Państwo, Mieszkańcy Krakowa!

W związku z zarejestrowanymi na stacjach monitoringu WIOŚ, ponadnormatywnymi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach.

Jednocześnie proszę tych wszystkich, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi o to, by zwrócili uwagę na jakość spalanego w nich węgla i nie spalali w nich odpadów domowych.

Jeżeli jesteście Państwo właścicielami kominków opalanych drewnem, nie będących jedynym źródłem ogrzewania mieszkania, uprzejmie proszę o rozważanie możliwości czasowego zaprzestania ich użytkowania.

Straż Miejska została zobowiązana przeze mnie do podjęcia wzmożonych kontroli palenisk domowych. Proszę, by w przypadku uzasadnionego podejrzenia dotyczącego spalania śmieci lub odpadów, niezwłocznie skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej pod nr 986.

Jeżeli macie Państwo znajomych, którzy dojeżdżają do pracy spoza granic naszego miasta, proszę o przekazanie mojego apelu o pozostawienie samochodu w miarę możliwości jak najbliżej węzłów komunikacyjnych i korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej.

Takie działania pomogą w częściowym ograniczeniu stężeń zanieczyszczeń, które zalegają nad Krakowem.”

comments powered by Disqus