Kraków światłowodem stoi [VIDEO]

Centrum sterowania ruchem ZDMK

Miejski monitoring, sygnalizacja świetlna, punkty zasilania oświetlenia miejskiego – krakowska sieć światłowodowa stanowi przemyślanie zorganizowany szkielet, na którym bazuje sprawnie funkcjonujące miasto.

Światłowód w Krakowie

Pojawienie się światłowodu w Krakowie związane było z rozwojem projektu systemu sterowania ruchem.

– Pierwszą linią, która została zaprojektowana i przewidziana do oddania, była linia pomiędzy ulicą Wawrzyńca, gdzie pierwotnie miało się znajdować Centrum Sterowania Ruchem, aż do ulicy Pawiej. Linia miała prowadzić przez Stare Miasto, poprzez ulice Bożego Ciała czy Stradom – opowiada Piotr Trzepak, reprezentujący dział Infrastruktury Teletechnicznej Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Nieśmiałe przymiarki w 2005 roku zamieniły się z biegiem czasu w sprawnie funkcjonujący szkielet, na którym opiera się właściwe działanie miasta.

Na dobre światłowód zagościł w Krakowie od 2007 roku. Do dzisiaj w mieście funkcjonuje ponad 270 kilometrów linii światłowodu, które w znacznej większości przebiegają przez centrum miasta i przez główne ciągi komunikacyjne.

Mnóstwo ról do odegrania

– Światłowód stanowi połączenie praktycznie całej infrastruktury w terenie. Sygnalizacja świetlna, tablice informacji pasażerskiej, tablice informacji pogodowej, a przede wszystkim kamery monitorujące ruch na drodze – wylicza Piotr Trzepak.

W tej chwili kamer monitorujących drogę jest około czterystu, jak mówi Trzepak, korzysta z nich Policja czy inne służby w razie potrzeb i wynikających sytuacji, na przykład wypadków.

Światłowody wykorzystane są m.in. do utrzymania przycisków na sygnalizatorach świetlnych, które ułatwiają poruszanie się po mieście osobom niewidomym i niedowidzącym.

Minusów nie odnotowano

Praktyczne zastosowanie to jedno, ale technologia światłowodowa przede wszystkim zapewnia względnie niskie koszty budowy. Ponadto sieć nastawiona jest na wysoką prędkość przesyłania danych, stabilność połączenia, skuteczniejsze zabezpieczenie danych czy wydawałoby się prozaiczną kwestię, mianowicie zdecydowanie łatwiejszą obsługę.

Nie na darmo mówi się, że światłowód stanowi technologię przyszłości. Według prognoz GlobalData Technology liczba światłowodowych łączy w Europie urośnie o 12,4% do 2024 roku. Polska, którą jeszcze przed kilkoma laty można było uznać za raczkującą w temacie, pomału stara się doścignąć państwa, które kładą duży nacisk na sieć światłowodową.

Więcej, mocniej, szybciej

W związku z rozwojem linii światłowodu, a także zapotrzebowaniem na zupełnie nowe rozwiązania, w planach jest dalsza rozbudowa sieci. Na początku w Krakowie linia liczyła 5, później 7 kilometrów, obecnie do wykorzystania jest aż 274 kilometry i wszystko wskazuje na to, że zasięg światłowodu będzie jeszcze większy.

– Jest idea, żeby jednostki urzędu miasta także miały swoją bezpośrednią komunikację wewnętrzną. Taka forma kontaktu odbywałaby się dzięki specjalnie wydzielonym światłowodom – zapowiada Trzepak.

Pierwszym, testowym krokiem do tego celu było połączenie jednostek straży miejskiej.

– Połączyliśmy sześć siedzib straży miejskiej, docelowo ma być ich dziewięć. Udostępniliśmy naszą sieć pasywną i aktywną i jak do tej pory nie otrzymaliśmy w sprawie funkcjonowania światłowodu żadnych zgłaszanych zastrzeżeń – podkreśla Trzepak

Znak czasów

Rozrost i rozwój linii światłowodowych przebiega na przestrzeni lat naturalnie. Jak zapewnia Piotr Trzepak, wraz z rozwojem systemu sterowania ruchem, a także nowych planów inwestycyjnych miasta, rozwija się także sieć światłowodowa.

– Pojawiła się również konieczność połączenia nowych punktów, co wymagało także powstawania dla światłowodów tras alternatywnych. Wszystko po to, żeby cały system sprawnie funkcjonował. Ta siatka technologiczna stale się powiększa, wraz z rozbudową i nowymi planami rozwoju miasta. Powstaje nowa inwestycja, linia światłowodu jest, to dlaczego by nie wykorzystać jej do nowych rozwiązań? Wszystko przebiega naturalnie – zapewnia Trzepak.

 

comments powered by Disqus