Kraków świętuje urodziny Stanisława Wyspiańskiego. W programie literackie spotkania i zwiedzanie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sobotę Kraków będzie świętował 153. urodziny Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji Muzeum Narodowe i Muzeum Krakowa zapraszają do udziału w wydarzeniach poświęconych artyście.

W grudniu dla zwiedzających zostało otwarte Muzeum Wyspiańskiego. 15 stycznia bilety do oddziału Muzeum Narodowego będą kosztować 5 zł.

– Muzeum posiada największą i najcenniejszą w Polsce kolekcję dzieł Stanisława Wyspiańskiego, liczącą przeszło 1100 obiektów. W jej skład wchodzą pastele, akwarele, przepróchy, rysunki, obrazy olejne, ryciny, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego wykonane według projektu Wyspiańskiego. Ten wspaniały zbiór dopełniają pamiątki osobiste, księgozbiór prywatny artysty oraz archiwalia: rękopisy i fotografie – mówi Magdalena Laskowska z MNK.

Muzeum Wyspiańskiego znajduje się w dawnym spichlerzu przy pl. Sikorskiego 6. Na trzech kondygnacjach prezentowane są ekspozycje poświęcone życiu i twórczości artysty.

Śladami artysty

W sobotę zaplanowano spacer śladami artysty z historyczką i przewodniczką Joanną Świtałą (godz. 11.00 – 13.30). Udział w spacerze może wziąć 15 osób. Rezerwacji można dokonać
w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK (e-mail rezerwacja@mnk.pllub tel. 12 433 57 44), a bilety zakupić w kasie muzealnej.

Tego samego dnia w Sukiennicach (godz. 12.00 – 15.00) będzie możliwe wejście do zamkniętej na co dzień części budynku – na balkon od strony ul. św. Jana. To właśnie z tego miejsca można zobaczyć bazylikę mariacką dokładnie tak, jak uwiecznił ją Wyspiański na obrazie „Kościół Panny Maryi” w 1905 roku.

W Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach o godz. 18.00 zaplanowano również spotkanie z autorką biografii artysty, Moniką Śliwińską. Rozmowę będzie można śledzić również dzięki transmisji na Facebooku. Wstęp wolny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc.

„Miejsce narodowego dramatu”

Z twórczością Wyspiańskiego wiąże się również Rydlówka w Bronowicach. To właśnie tu miało słynne wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny.

– Bywają na świecie muzea związane z jednym twórcą czy nawet jednym dziełem. Ale dworek Rydlówka to coś więcej niż miejsce, gdzie rozegrała się akcja „Wesela” Wyspiańskiego. To jest przede wszystkim miejsce narodowego dramatu – mówiła Maria Rydlowa, wieloletnia kustosz muzeum w Rydlówce.

W rocznicę 153. urodzin artysty Muzeum Krakowa zaprasza  na spotkanie literackie poświęcone wpływowi artysty na współczesną literaturę i sztukę. Początek spotkania o godz. 18.00.

– Przekonani, że Wyspiański w wielu aspektach nadal inspiruje i wyznacza nowe tropy dla współczesności, a jego przenikliwy ogład świata może być doskonałą kliszą do patrzenia w przyszłość zaprosiliśmy do dyskusji pisarza Radka Raka, historyczkę literatury profesor Annę Czabanowską-Wróbel i filozofa Piotra Augustyniaka. Tego wieczoru wystąpi również perkusistka Żaneta Seweryn, która tym razem zagra na cymbałach – informuje Muzeum Krakowa.

Wstęp bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja miejsc Obowiązkowa przez Centrum Obsługi Zwiedzających (e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60). W wydarzeniu może wziąć udział 15 osób.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Bronowice
comments powered by Disqus