Kraków uczy, jak racjonalnie sadzić drzewa

fot. WKS

Jak racjonalnie sadzić drzewa, jak właściwie je pielęgnować i czy wycinka aby napewno jest konieczna. Wokół tych tematów zbudowana będzie kampania „Zieleń w Krakowie”. Za jej realizację odpowiada Wydział Kształtowania Środowiska krakowskiego magistratu.

To już druga kampania organizowana przez WKS. Poprzednia, pod hasłem „Drzewo za drzewo”, miała edukować i informować krakowian o konieczności nasadzeń drzew w miejsce tych wyciętych. A tych ubywa w zastraszającym wręcz tempie.

Krajobraz po „lex Szyszko”

Według szacunków pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego, porównujących mapy satelitarne Krakowa, w ciągu ostatnich czterech lat z mapy miasta zniknęło nawet 6 proc. zieleni. Krajobrazu zniszczeń dopełniła przyjęta w styczniu 2017 roku nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Tzw. „lex Szyszko” – od nazwiska byłego ministra środowiska Jana Szyszki dopuszczało wycinki drzew na prywatnych działkach bez konieczności uzyskiwania pozwoleń.Choć po kilku miesiącach rząd wycofał się z kontrowersyjnej noweli, to przez pół roku jej obowiązywania toczyła się „rzeź drzew”. Cięli po równo deweloperzy, jak chociażby przy ul. Czyżewskiego, prywatni właściciele i… państwowe firmy. Kolejarze przebudowujący krakowską linię średnicową wycięli w pień 11 tys. drzew. W sumie w samym tylko 2017 roku w Krakowie pod topór poszło od 30 do 35 tys. drzew. A to strata niepowetowana, bo jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co siedemset mniejszych drzew.

Prawo poprawione, ale wady pozostały

Choć „lex Szyszko” przestało obowiązywać w czerwcu 2017 roku, to nowelizacja nowelizacji nie pozostała bez błędów prawnych. Co prawda zaostrzyła przepisy pozwalające na niekontrolowaną wycinkę – teraz, chcąc usunąć drzewo, trzeba uzyskać pozwolenie gminy, to pozostawia ona swobodę w decyzji o ewentualnych nasadzeniach.

Wydziałowi Kształtowania Środowiska zależy, by mieszkańcy mieli świadomość, że wbrew pozorom ważne jest to co i gdzie się sadzi. Stąd kampania „Zieleń w Krakowie”, która ma promować zestaw dobrych praktyk. – Wraz z akcją „Zieleń w Krakowie” chcemy przekazać podstawową, fachową wiedzę na temat sadzenia i pielęgnowania zieleni na terenie miasta i w jego okolicach – mówi Maciej Różycki, z Wydziału Kształtowania Środowiska UMK.

Jak sadzić, jak dbać

Mieszkańcy poznają też rolę właściwej pielęgnacji. Urzędnicy przekonują, że do wielu wycinek, czy to z powodu złego stanu drzew, czy to negatywnego oddziaływania na sąsiednie obiekty mogłoby nie dojść, gdyby właściciele posesji odpowiednio wcześnie zadbali o stan drzew. Jak podkreślają, krakowianie wciąż nie są świadomi istnienia dużego rynku usług w zakresie pielęgnacji, że wycinka jest ostatecznością, a także, że sadzenie drzew bez namysłu – zarówno w kontekście miejsca, jak i samego gatunku może doprowadzić nawet do uszkadzania budynków czy chodników.

W ramach kampanii magistrat przygotował fachowe materiały opracowane przez cenionych botaników, ekologów i dendrologów. Wydany zostanie również Poradnik „Zieleń w Krakowie” będący zbiorem elementarnych zasad pielęgnacji zieleni. Do dyspozycji zainteresowanych pozostaną również pracownicy Wydziału Kształtowania Środowiska.

comments powered by Disqus