Kraków wielkim kinem. Rozpoczął się festiwal filmowy Mastercard Off Camera

Wielkie święto kina niezależnego w Krakowie właśnie się rozpoczęło. W ramach 16. edycji festiwalu Mastercard Off Camera publiczność będzie mogła obejrzeć blisko 100 filmów z całego świata.

– Do tej pory mieliśmy 290 tysięcy widzów, 1500 filmów i co najważniejsze wsparliśmy twórców niezależnych kwotą ponad 4 mln dolarów. To bardzo ważne, bo naszą misją jest pomaganie młodym, debiutującym reżyserom, producentom i scenarzystom. A jak będzie wyglądał ten rok? Mamy blisko 200 seansów i niemal 100 filmów z całego świata w dziewięciu konkursach – powiedział podczas konferencji Szymon Miszczak, dyrektor festiwalu Mastercard Off Camera.

Filmowa majówka

W dniach 28 kwietnia – 7 maja Kraków po raz kolejny stanie się wielkim kinem. W tegorocznym programie znalazło się aż 150 punków. To nie tylko seanse w ramach festiwalowych sekcji, ale także pokazy specjalne.

Już dziś o godz. 20:00, podczas Gali Otwarcia w Kinie Kijów, widzowie będą mogli zobaczyć europejską prapremierę filmu „Dominion”, który skupia się na ostatnim dniu życia walijskiego poety Dylana Thomasa. Gościem specjalnym wydarzenia będzie John Malkovich, amerykański aktor, reżyser, producent teatralny i filmowy.

Nieodłączną częścią festiwalu są pokazy plenerowe, dlatego nie mogło ich zabraknąć w tegorocznej odsłonie wydarzenia. Widzowie będą mogli obejrzeć filmy w czterech plenerowych lokalizacjach: na placu Szczepańskim, Rynku Podgórskim, przed Galerią Krakowską na placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz w Ogrodzie Botanicznym UJ.

– Mastercard Off Camera to festiwal, który dzieje się w kilku miejscach w Krakowie. To dla nas bardzo ważne, bo chcemy, żeby widzowie oglądali filmy, ale także by filmy „wgryzały się” w tkankę miasta – podkreślił Szymon Miszczak. – Mam nadzieję, że pokażemy tytuły, które zainspirują i skłonią do myślenia.

Konkursy i festiwalowe sekcje

Podczas wielkiego święta kina niezależnego widzowie będą mogli zobaczyć blisko sto tytułów z czterdziestu krajów świata, które zostaną zaprezentowane w ośmiu festiwalowych sekcjach.

Oczywiście nie zabranie stałych punktów programu, czyli Konkursu Głównego „Wytyczanie Drogi”, w którym dziesięć debiutów lub drugich filmów reżyserek i reżyserów z całego świata walczy o Krakowską Nagrodę Filmową Andrzeja Wajdy w wysokości 25 000 dolarów, oraz Konkursu Polskich Filmów Fabularnych, gdzie dziesięć rodzimych produkcji stara się o nagrodę w wysokości 100 000 zł.

Widzowie będą mogli obejrzeć także najlepsze produkcje zza oceanu (sekcja „Amerykańscy Niezależni”) oraz nagradzane produkcje z festiwali filmowych z całego świata, które polska publiczność ma okazję zobaczyć najczęściej po raz pierwszy na dużym ekranie (sekcja „Festiwalowe Hity”).

– Jak zwykle przygotowaliśmy też nowe sekcje tematyczne dotyczące aktualnych tematów kulturowo-obyczajowych i społecznych. Pierwsza z nich to sekcja „Techno Party”. Nie chodzi tutaj o imprezy muzyki elektronicznej, ale o rozmaitego typu przemiany technologiczne i cywilizacyjne – wyjaśnił Grzegorz Stępniak, dyrektor artystyczny festiwalu. – Kolejna nowa sekcja to „Ahoj Przygodo!”. Pokazywane w niej filmy odwołują się do kina nowej przygody, szczególnie popularnego w latach 70. i 80. W ciągu ostatnich kilku lat twórcy kina niezależnego zaczęli coraz chętniej zwracać się w stronę kina przygodowego i sensacyjnego – dodał Grzegorz Stępniak.

Nowością jest także sekcja „Herstorie”, która nie tylko stawia kobiety w centrum filmowych opowieści, ale także prezentuje produkcje stworzone przez bezkompromisowe reżyserki. Ostania z nowych sekcji tematycznych pt. „Wszystko w Rodzinie” porusza temat rodzinnych koligacji, niekoniecznie wyznaczonych przez więzy krwi i biologiczne pokrewieństwo.

O tym, jakie filmy zostaną zaprezentowane w poszczególnych sekcjach oraz konkursach, można przeczytaj tutaj:

Podczas festiwalu Kraków stanie się nie tylko wielkim kinem, ale także centrum spotkań dla międzynarodowego grona twórców, producentów, reżyserów, scenarzystów, ekspertów i konsultantów. W programie panele dyskusyjne, warsztaty czy spotkania koprodukcyjne.

– Festiwal zawsze rozpoczyna tę najbardziej fascynującą porę roku w kulturze naszego miasta. Rozpoczyna gęsty kalendarz wydarzeń, ale też pokazuje, jak istotną częścią europejskiego obiegu kultury jest Off Camera i to, co proponuje co roku – powiedział Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

– Przez te wszystkie lata Off Camera stał się festiwalem dojrzałym, świadomym swojej siły i oddziaływania marki w polu kultury w Polsce, jak i tych europejskich połączeń. Widzimy w Krakowie kręcone produkcje i cieszymy się z obecności gwiazd. Cieszymy się, kiedy gwiazdy przyjeżdzające do Krakowa, chcą w tym mieście przez chwilę pomieszkać i poczuć się krakowianami – stwierdził Robert Piaskowski.

Festiwal Mastercard Off Camera potrwa do 7 maja. Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.