„Krakowiak” z kuloodpornymi szybami?

"Krakowiak", którym pojedzie papież, musi zostać odpowiednio przygotowany fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To już pewne. Papież Franciszek po Krakowie będzie podróżował tramwajem „Krakowiak”. Wiceprezes MPK nie chce zdradzić, czy w pojeździe montowane są szyby kuloodporne. Potwierdza jedynie, że „jakieś” prace są prowadzone.

– Pomysł o przejeździe tramwajem wyszedł od młodych z Komitetu Organizacyjnego. Miał on nawiązać do encykliki "Laudato si" o trosce o środowisko oraz do zwyczajów papieża Franciszka z czasów, kiedy był biskupem w Argentynie – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Ewa Korbut z biura Światowych Dni Młodzieży.

Jeszcze kilka dni temu pojawiały się spekulacje, że planowana podróż papieża Franciszka tramwajem po Krakowie ma odbyć się zabytkowym egzemplarzem, a nie najnowocześniejszym nabytkiem Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. W rozmowie z LoveKraków.pl Mariusz Szałkowski, wiceprezes MPK zdradził, że Ojciec Święty pojedzie jednak 43-metrowym tramwajem „Krakowiak”, wyprodukowanym w bydgoskiej fabryce Pesa.

Bez szczegółów

Przypomnijmy, że głowa Stolicy Apostolskiej ma wsiąść w czwartek 28 lipca o godzinie 17:00 pod krakowską kurią do pojazdu komunikacji miejskiej i pojechać na Błonia, gdzie o 17:30 rozpocznie się ceremonia powitania następcy św. Piotra w Polsce. W podróży tramwajem papieżowi mają towarzyszyć niepełnosprawne dzieci. – Obecność osób z niepełnosprawnością będzie wyróżnieniem dla organizacji, które na stałe współpracują z Komitetem Organizacyjnym w sprawie udziału osób z niepełnosprawnością w ŚDM – podkreśla Korbut.

Wiceprezes MPK nie chce powiedzieć, czy w tramwaju ze względów bezpieczeństwa montowane są kuloodporne szyby. Zasłania się w tej sprawie tajemnicą. Podobnie mówi prezes miejskiej spółki. – Nic nie mogę mówić na temat tego przejazdu – uciął rozmowę Rafał Świerczyński. Jednak wiceprezes MPK zdradził tylko, że prowadzone są „jakieś” prace w Krakowiaku, bez wchodzenia w szczegóły.

BOR dostarcza i montuje

O sprawie montowania kuloodpornych szyb nie chce też rozmawiać Biuro Ochrony Rządu. – Informacje dotyczą form i metod realizacji zadań przez Biuro Ochrony Rządu, a te zostały określone niejawną decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji, w związku z powyższym nie podlegają udostępnieniu – podkreśla Natalia Markiewicz, rzecznik prasowy Biura Ochrony Rządu.

Jeden z funkcjonariuszy BOR, który ze względów służbowych nie może podać publicznie imienia i nazwiska, podkreśla w rozmowie z LoveKraków.pl, że większość elementów systemu zabezpieczenia w „Krakowiaku” będzie dostarczonych do MPK przez tę instytucję rządową i również zamontowane przez jej pracowników.

comments powered by Disqus