Krakowianie idą na kolejny rekord

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Urzędnicy przewidują, że w listopadzie zostanie pobity kolejny rekord w liczbie złożonych wniosków o wymianę pieców i kotłowni węglowych. Na pewno najlepszym miesiącem do tej pory był październik, kiedy to zanotowano ponad 700 wniosków.

W całym 2016 roku krakowianie złożyli ponad 4400 dokumentów, czyli blisko dwa razy mniej niż w całym 2015. – Najlepiej było w październiku, gdy dostaliśmy 707 wniosków. Do 17 listopada zanotowaliśmy natomiast 236. Jednak z doświadczenia wiemy, że druga połowa miesiąca jest bardziej aktywna – podkreśla Marek Krokos z wydziału kształtowania środowiska.

Przodującymi dzielnicami w liczbie składanych podań są Dębniki, Swoszowice, Stare Miasto, Prądnik Biały i Nowa Huta. – Jeśli tempo się utrzyma, szybko pozbędziemy się problemu – dodaje Krokos.

64 mln zł do wydania

Na razie urzędnicy udzielili 3,6 tys. dotacji na 77 mln złotych. Ale nie wszystkie zostały rozliczone, więc bardziej realne liczby to 3 tysiące wniosków i 64 mln złotych, co przekłada się na 4,5 tysiąca zlikwidowanych palenisk. – Brak rozliczenia wynikał często z przyczyn niezależnych od wnioskodawców. Brakowało wykonawców na rynku albo podłączy do gazu czy miejskiej sieci ciepłowniczej – zaznacza urzędnik.

Dobrą wiadomością jest to, że nic się nie zmarnuje. – Na prośbę tych osób, przenieśliśmy realizację zadania na następny rok. Koszt wyniesie 12 mln złotych – wylicza Krokos. Krakowianie podpisują też umowy wieloletnie. Na tę chwilę zostało rozpatrzonych 660 wniosków, których finansowanie rozpocznie się w 2017 roku.

Błędy

Dokumenty w 80% są odsyłane przez błędy formalne. Wnioskodawcy często nie mają prawa do nieruchomości, brakuje im zgody współwłaściciela czy zawyżona jest powierzchnia do ogrzania. Utrudnić pracę urzędników może brak podania… kontaktu. Wówczas zaproszenie na podpisanie umowy musi zostać wysłane pocztą.

Już nie będzie tak łatwo

Urzędnicy zachęcają do składania wniosków jeszcze w tym roku, ponieważ w następnym maksymalne dofinansowanie sięgnie tylko 80%. Dodatkowo, gdy pieniądze będą pochodziły ze źródła UE, warunkiem do otrzymania dofinansowania będzie sporządzenie audytu cieplnego budynku.

–  Pamiętajmy też, że najemcy lokalów mogą składać wnioski, jeśli mają zgodę właściciela. Nie trzeba też dysponować gotówką, ponieważ wszystko może odbyć się właśnie w systemie bezgotówkowym – przypomina Marek Krokos.

comments powered by Disqus