Krakowianie wczoraj i dziś. Powstanie wielki jubileuszowy album

Kraków fot. Sebastian Dudek

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa chce przyjrzeć się bliżej krakowianom – wczoraj i dziś. W związku z tym muzealnicy zachęcają do udziału w konkursie fotograficznym. Zwycięskie zdjęcia zostaną opublikowane w jubileuszowym albumie.

– Muzeum jest instytucją, która od 120 lat snuje opowieść o krakowianach – mieszkańcach miasta, dlatego też bardzo zależy nam na włączeniu współczesnych krakowian w ten projekt. Stąd pomysł na konkurs, do którego wytypowaliśmy 20 historycznych fotografii – mówi Magdalena H. Rusek-Karska z MHK.

Każdy, kto zdecyduje się na udział w konkursie, musi stworzyć ich dzisiejsze odpowiedniki. Jak przyznaje przedstawicielka muzeum, najważniejsze jest twórcze odzwierciedlenie sytuacji przedstawionej na zdjęciu. – Z uwzględnieniem dzisiejszych realiów, a nie dosłownej rekonstrukcji wizerunku z przeszłości. Na prace czekamy do 15 lutego 2019 roku – dodaje.

Album jak lustro

Prace oceni jury, a zwycięskie fotografie z każdej kategorii zostaną opublikowane w jubileuszowym albumie „Jestem Kraków. Krakowianie wczoraj i dziś”.

– Będzie to album – lustro, w którym chcemy zaprezentować 120 podobizn ludzi związanych z Krakowem, żyjących na przełomie XIX i XX w. Zostaną one zestawione z ich współczesnymi odbiciami – zdjęciami wykonanymi obecnie, będącymi aktualnymi odpowiednikami dawnych wizerunków. W publikacji znajdą się zarówno portrety indywidualne, fotografie grupowe, jak i sceny rodzajowe – informuje Magdalena H. Rusek-Karska.

– Mamy nadzieję, że spojrzenie na krakowian sprzed 120 lat pozwoli dowiedzieć nam się czegoś o sobie – przyznaje Katarzyna Winiarczyk, kurator jubileuszowych obchodów 120-lecia istnienia MHK.

Wśród nagród znalazły się również m.in. karty wolnego wstępu do wszystkich oddziałów MHK, albumy czy gadżety. Oprócz tego prace laureatów i wyróżnionych osób zostaną udostępnione na muzealnej stronie w postaci wirtualnej wystawy.

120 lat minęło

W tym roku Muzeum Historyczne świętuje swoje 120. urodziny. Główna uroczystość odbędzie się 31 maja w Barbakanie – to dzienna data powołania muzeum. W planach jest również pokaz nabytków podczas wystawy „120 na 120” czy ekspozycja „Przemieszczanie”, którą mieszkańcy zobaczą już od lutego.

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie również zmiana nazwy MHK, która nastąpi 1 marca 2019. Od tego dnia instytucja będzie posługiwać się skróconą nazwą – Muzeum Krakowa.

– Dyskusji na temat zmiany było wiele. Ale konsultacje społeczne pokazały, że 75% zainteresowanych ją popiera. Najczęściej pojawiało się właśnie „Muzeum Krakowa”. Jak widać, to nie tylko nasz wymysł, ale i głos mieszkańców – mówi Krzysztof Haczewski, rzecznik prasowy MHK.

comments powered by Disqus