Krakowianie wybrali księgarnie roku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Znamy już wyniki plebiscytu na księgarnie roku. W głosowaniu wzięło udział 5,5 tys.osób.

W tym roku najlepszy wynik uzyskała księgarnia MOCAK Bookstore, działająca przy Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Tuż za nią uplasowały się księgarnio-kawiarnia i antykwariat Szafa Pełna Książek, zlokalizowana w starej części Podgórza i Główna Księgarnia Naukowa.

Szafa Pełna Książek została również uznana za Antykwariat Roku.

Zwycięzcy na kolejny rok otrzymają wyróżnienia Znaku Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO, co wiąże się m.in. z nagrodami finansowymi i kampanią promocyjną.

To już trzeci plebiscyt organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe. W tym roku mieszkańcy mogli oddać swój głos na jedną z 37 niesieciowych księgarń i antykwariatów.

Miasto stara się wspierać niezależne księgarnie przez program „Kraków dla księgarń” – to system ulg czynszowych i wspieranie działalności kulturalnej w tych miejscach.

Problemów nie brakuje

Kameralne księgarnie to już nie tylko miejsca zakupu książek, ale i mini centra kultury, w których napijemy się kawy, weźmiemy udział w spotkaniu czy dyskusji. Niezależne księgarnie zmagają się jednak z coraz większymi problemami na rynku książki.

Na problemy z jakimi borykają się niezależne księgarnie, zwracała uwagę pierwsza edycja Nocy Księgarń. Wydarzenie zainicjowane przez dystrybutora książek OSDW Azymut odbyło się 20 września w wielu miastach Polski.

O sprawie pisaliśmy więcej w artykule >>> Kameralne księgarnie przyciągają nie tylko literaturą. Ale problemów nie brakuje

comments powered by Disqus