Krakowska gastronomia wspiera akcję krwiodawstwa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Cukiernie, restauracje, bary i kawiarnie we wspólnej, oddolnej akcji odpowiadają na ogromne zapotrzebowanie na honorową donację krwi. Okazując legitymację dawcy otrzymać można darmowy deser, piwo, pizzę czy kawę.

Akcję „Gest warty pyszności” zapoczątkowała krakowska pracownia wypieków Na Ciacho. To w ich lokalu w Dębnikach dawcy krwi mogą zgłaszać się po darmowe brownie i napój.

– Lekarze alarmują, że aktualnie bardzo, bardzo brakuje krwi. Lato to zawsze okres zwiększonej liczby wypadków, a do tego wreszcie wróciły zaplanowane zabiegi, wstrzymane jesienią. Jeszcze tego samego dnia wybraliśmy się do punktu na ul. Rzeźniczą, w szlachetnym celu dając sobie upuścić nadmiar krwi. I wcale nie bolało! – czytamy na fanpage’u Na Ciacho. – Było nam jednak trochę przykro, że w prezencie za 450 ml krwi, która może uratować czyjeś życie, każdy donator otrzymuje paczkę kiepskich czekolad. I tak pojawił się pomysł, by oddolnie podziękować każdemu, kto decyduje się na taki gest – mówi Monika Dąbrowa, właścicielka Na Ciacho.

Lista rośnie

Do akcji cukierni szybko dołączyły inne zaproszone lokale. Darmowe piwo zaproponowały puby Nalej Se z Zabłocia oraz TEA Time Brewpub, a na kawałek rzymskiej pizzy zaprosiła Pizzeria Vicenti. Za okazany dowód donacji kieliszek rzemieślniczej nalewki stawia Niewódka z Placu Szczepańskiego, sernik brûlée bar spuntini Salute, a na filiżankę dobrej kawy zaprasza...Kawa z ulicy Romanowicza. Kolejne lokale dołączają do akcji na zasadzie wspólnego wyzwania.

Jeden warunek

Jak otrzymać darmowy posiłek lub napój? – Warunek jest jeden: okazanie legitymacji Honorowego Dawcy Krwi z ostatnim wpisem dokumentującym donację, nie starszym niż z początku lipca. Ewentualnie inny dokument poświadczający przekazanie krwi lub jej płytek – tłumaczy Monika Dąbrowa. – Mamy nadzieję, że w obliczu dużego deficytu krwi w krakowskich szpitalach te nasze prezenty dla klientów będą dużą zachętą do poświęcenia kilkudziesięciu minut i kilkuset mililitrów krwi dla czyjegoś życia – dodaje.

comments powered by Disqus