Krakowski fort i inwestycja ZIS wyróżnione nagrodą „Budowa Roku 2021”

fot. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Fort „Jugowice” zwany także „Łapianka” otrzymał nagrodę I stopnia w konkursie organizowanym przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Wyróżniona została także inwestycja ZIS - basen przy ul. Eisenberga.

Za jedną z najlepszych inwestycji budowlanych ubiegłego roku uznano rewitalizację i adaptację zabytkowych części fortu „Jugowice” 52A, a także jego rozbudowę w celu utworzenia Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

Za inwestycję odpowiada Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie. Z kolei projektantem, wybranym w drodze konkursu architektonicznego, jest Pracownia Architektoniczna Ferdzynowie z Łodzi. Generalnym wykonawcą prac została zaś firma Budmex sp. z o.o. z Nowego Sącza. Koszt całej inwestycji, czyli remontu fortu, budowy nowego budynku i rewitalizacji zieleni, wynosi ponad 34 mln zł.

Nagrodę I stopnia w konkursie na Budowę Roku 2021 otrzymał także Zarząd Infrastruktury Sportowej wraz z Gminą Miejską Kraków za realizację basenu przy ul. Eisenberga wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz zagospodarowaniem terenu.

Kryta pływalnia powstała na działce, gdzie wcześniej znajdowały się obiekty byłego Ośrodka Sportu Krakowianka. Stworzenie nowoczesnego i funkcjonalnego kompleksu wyniosło ponad 56 mln zł. Inwestycja była w całości finansowana ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

W poprzedniej edycji konkursu nagrody II stopnia zostały przyznane za budowę basenu przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Sportowymi nr 5 im. Polskich Olimpijczyków oraz Centrum Zapaśniczego KS Bieżanowianka.