Krakowskie festiwale w wersji 2.0

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej i Krakowski Festiwal Filmowy przenoszą się do sieci. Taką decyzję podjęli organizatorzy wydarzeń w związku z pandemią koronawirusa.


To dobra wiadomość dla fanów festiwali. Chociaż nie będą mogli uczestniczyć w nich bezpośrednio, niektóre koncerty, pokazy filmowe czy spotkania będą mogli zobaczyć bez wychodzenia z domu.

Muzyka dawna online

Na początek: Misteria Paschalia. Siedemnasta edycja festiwalu startuje już w najbliższą niedzielę 5 kwietnia w wersji cyfrowej. Dzięki temu publiczność ponownie będzie mogła uczestniczyć w jednym z najważniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie organizowanym w okresie Wielkiego Tygodnia.

Od Niedzieli Palmowej do Poniedziałku Wielkanocnego (13 kwietnia) na facebookowym profilu festiwalu codziennie będą retransmitowane koncerty z ubiegłych lat. Co więcej, w najbliższym tygodniu muzyki dawnej posłuchamy też w Programie Drugim Polskiego Radia. Specjalne pasmo koncertów z poprzednich edycji potrwa do 13 kwietnia.

Cały festiwal w sieci

31 maja miała się rozpocząć jubileuszowa, 60. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Cóż, koronawirus i tutaj pokrzyżował plany organizatorów wydarzenia.

Widzowie nie będą jednak musieli obejść się smakiem – festiwal został przeniesiony w całości do sieci. Najnowsze filmy dokumentalne, animowane, fabuły z całego świata, polskie premiery i spotkania z twórcami będą dostępne bez wychodzenia z domu.

– Mamy świadomość, że nic nie zastąpi festiwalowej atmosfery, wspólnie reagującej kinowej widowni czy kuluarowych spotkań. Jednak w obliczu niepewnej przyszłości zdecydowaliśmy się na realizację festiwalu w tej nowej formule – przyznaje Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Zaznacza, że na wspólne świętowanie jubileuszu przyjdzie jeszcze czas.

Dostęp do festiwalowych filmów online otrzymają wszyscy posiadacze karnetów, akredytacji i biletów na pojedyncze seanse. Internetowe spotkania z twórcami, debaty i wydarzenia towarzyszące będą dostępne bezpłatnie.

Szczegółowy program wydarzenia poznamy w połowie kwietnia.

Festiwal w czterech ścianach

W tym roku nie odbędzie się zaplanowany na maj Festiwal Muzyki Filmowej. Krakowskie Biuro Festiwalowe – podobnie jak w przypadku festiwalu Misteria Paschalia – zdecydowało się odwołać wydarzenie, ale przygotować program w wersji online.

W ten weekend rozpoczyna się cykl koncertów Live from studio. Kompozytorzy tworzący muzykę do filmów i seriali zagrają na instrumentach i przybliżą kulisy swojej pracy – a to wszystko na żywo z ich studiów nagraniowych czy domów. Oczywiście twórcom będzie można zadawać różne pytania. Pierwszy koncert już w najbliższą sobotę o godz. 20.00 na facebookowym profilu FMF i RMF Classic.

Pierwszym gościem będzie kompozytor Atanas Valkov. Usłyszymy muzykę do serialu „Belfer”, suitę z „Pułapki”, czołówkę do serialu „Bodo” i muzyczne fragmenty z filmu „Ostatnia rodzina”.

comments powered by Disqus