Krakowskie referendum: pytania o komunikację i smog

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Krakowskie referendum ma odbyć się w połowie października. Mieszkańcy wysłali do urzędu kilka pytań. Najbardziej interesują ich problemy komunikacyjne oraz stan powietrza w naszym mieście.

Prezydent Jacek Majchrowski chciał, aby w październiku miało miejsce lokalne referendum. Głosowanie mogłoby się odbyć przy okazji wyborów do parlamentu. Prawdopodobna data to niedziela 18 października.

Łukasz Wantuch, radny Dzielnicy III Prądnik Czerwony i pomysłodawca przeprowadzenie referendum: „Kwestie proceduralne ruszą, jak będzie znana oficjalna data wyborów. Wtedy zaczną się prace. Myślę, że wielu mieszkańców Krakowa czeka jeszcze na oficjalne ogłoszenie i wtedy będą napływały pytania do urzędu”.

Decyzja ostatecznie nie została jednak podjęta. Gospodarz Krakowa ma na ten temat rozmawiać z radnymi, bo to oni podejmują uchwałę ws. rozpisania referendum. – Po przerwie wakacyjnej prezydent będzie na temat ewentualnego powołania zespołu rozmawiał z radnymi. Być może mają oni jakieś propozycje pytań referendalnych. Przedstawi też pytania, które zostały przesłane do magistratu przez mieszkańców – podkreśla Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta.

Głównie pytają o komunikację i smog

Na skrzynkę e-mailową Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło kilkanaście propozycji pytań. Dotyczą one przede wszystkim komunikacji oraz problemu czystego powietrza.  – Wiele z nich jest z kategorii pytań, na które odpowiedź jest oczywista : „Czy chcesz oddychać czystym powietrzem w Krakowie?”, „Czy chcesz żyć zdrowo w Krakowie” – zdradza Chylaszek.

Z kategorii pytań transportowych, mieszkańcy proponują następujące zestawy: „Czy jesteś za przyspieszeniem rozwoju komunikacji publicznej w Krakowie kosztem spowolnienia realizacji kolejnych dróg wielopasmowych w mieście?”, „Czy są Państwo za dalszym ograniczeniem liczby wjeżdżających samochodów do centrum za pomocą zmniejszenia przepustowości ulic, ograniczenia miejsc parkingowych i wprowadzenia opłat środowiskowych?”, „Czy jesteś za przywróceniem ruchu dwukierunkowego wokół Plant?” i „Czy chcesz wprowadzić ruch jednokierunkowy dookoła całych Plant?”, „Czy jesteś za zakazem blokowania głównych arterii komunikacyjnych Krakowa przez imprezy sportowe?” oraz „Czy jesteś za tym, żeby wprowadzić zakaz parkowania samochodów na chodnikach na terenie Dzielnicy I Stare Miasto?”

Monika Chylaszek dodaje, że pytania które otrzymują urzędnicy będą raczej „wskazówką przy organizowaniu konsultacji społecznych. Pokazują bowiem jaka tematyka jest dla krakowian szczególnie ważna”.

comments powered by Disqus