Krakowskie szopki po raz kolejny w centrum uwagi

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Krakowskie szopki znowu będzie można podziwiać w róznych miejscach Krakowa. Już niedługo odbędzie się również tradycyjny Konkurs Szopek Krakowskich.

Wielkimi krokami zbliża się 77. Konkurs Szopek Krakowskich. 5 grudnia, na Rynku Głównym spotkamy szopkarzy, którzy zaprezentują swoje dzieła pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Po hejnale o godz. 12.00 korowód twórców przejdzie wokół Rynku przed estradę, gdzie odbędzie się prezentacja szopek.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 8 grudnia, o godz. 14.00 w sali audytoryjnej Kupferhaus w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35). Wszystkie zgłoszone szopki będą tradycyjnie prezentowane na pokonkursowej wystawie, tym razem wyjątkowo w oddziale Celestat na ul. Lubicz 16.

Szopki niemal w całym mieście

Miejskie place, parki, witryny sklepów, hoteli i restauracji, galerie handlowe. To w tych miejscach Krakowa pojawią się niezwykłe szopki. Dzieła będą cieszyć oczy krakowian i turystów od 5 grudnia 2019 do 2 lutego 2020.

Już po raz kolejny odbędzie się również spacer Wokół Szopki, który zaplanowano 6 stycznia 2020 roku o godz. 14.00. Poprowadzi go dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski. Spotkanie rozpocznie się przed Domem Długosza nieopodal Wawelu (Kanonicza 25).

Lista UNESCO

Przypomnijmy, że 29 listopada 2018 Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO ogłosił, że szopkarstwo zostało wpisane na „Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO”. Dla Polski to pierwszy taki wpis na liście.

Muzeum Krakowa od 1946 roku organizuje konkurs na najpiękniejszą krakowską szopkę. W tym roku finał wydarzenia odbędzie się 8 grudnia. Wstępny przegląd prac konkursowych zaplanowano na krakowskim Rynku 5 grudnia.

comments powered by Disqus