Książka na dwutygodniowej kwarantannie. Biblioteki przygotowują się do otwarcia

fot. Julia Ślósarczyk

Zgodnie z informacjami ogłoszonymi w środę, część instytucji kultury może wrócić do życia po majowym weekendzie. Co nowe regulacje zmienią w ich funkcjonowaniu? Przygotowania do otwarcia na nowych zasadach trwają m.in. w krakowskich bibliotekach.

Biblioteka Kraków, w ramach której działają placówki rozsiane po całym mieście, jest na etapie konsultowania sposobu przywrócenia działalności z Sanepidem. Nie wiadomo jeszcze, które z filii zostaną otwarte i w jakim zakresie.

Na razie rezerwacje pozostają wstrzymane, a termin zwrotu książek, gier czy audiobooków jest wydłużony do 1 czerwca. Data otwarcia placówek nie została jeszcze oficjalnie podana, ale założenie jest takie, by przygotowania potrwały tylko kilka dni. – 8 maja rozpoczyna się Tydzień Bibliotek i dążymy do tego, by w tym dniu otworzyć filie – mówi nam Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków. Wtedy też ma się odbyć konferencja prasowa, podczas której podane zostaną wszystkie szczegóły.

Rajska

Do otwarcia szykuje się też Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Rajskiej. Jak mówi jej dyrektor Jerzy Woźniakiewicz, zmiany w funkcjonowaniu będą spore. Jedną z nich będzie rozdzielenie wypożyczeń i zwrotów. Wszystko dlatego, że książki zwracane przez czytelników będą traktowane jako „brudne” i będą musiały przejść dwutygodniową kwarantannę w zamkniętym magazynie. Do obsługi zwrotów będzie wyznaczony osobny zespół pracowników, a stanowisko zwrotów zostanie urządzone blisko wejścia, przy szatni.

Również wypożyczenia będą przebiegać zupełnie inaczej. Lady biblioteczne zostaną przesłonięte plastikowymi przegrodami, a książki będą wydawać pracownicy – nie będzie natomiast wolnego dostępu do półek, jak to miało miejsce wcześniej. Zamawianie będzie możliwe przez internet lub telefonicznie – zarówno jeśli chodzi o książki, jak i o znajdujące się w zasobach biblioteki multimedia. Zamknięte, i to prawdopodobnie jeszcze na długo, pozostaną czytelnie.

– Przygotowanie biblioteki startuje od poniedziałku. Trudno powiedzieć, ile to będzie trwało. Tęsknimy za naszymi użytkownikami, ale nie marnujemy czasu i cały czas pracujemy dla nich, m.in. udostępniając różne treści online – mówi Woźniakiewicz.

Co z muzeami?

Od poniedziałku możliwe będzie też ponowne otwarcie muzeów. Jak dotąd, większość placówek nie podała jeszcze organizacyjnych szczegółów. Najwięcej wiadomo o oddziałach Muzeum Narodowego.

– Jesteśmy na etapie pozyskiwania certyfikatów sanitarnych, które pozwolą nam otwierać kolejne oddziały – czytamy na Facebooku MNK. – Zaczniemy od Sukiennic, które planujemy otworzyć najpóźniej do połowy miesiąca. Następne będą: Gmach Główny, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Pawilon Józefa Czapskiego i Dom Józefa Mehoffera, a w dalszej perspektywie otworzymy pozostałe oddziały. Ostateczne terminy otwarcia każdego z miejsc uzależnione są od spełnienia wszystkich wymogów związanych z Waszym i naszym bezpieczeństwem. Dajcie nam jeszcze trochę czasu, a nie będziecie żałować! – zapowiada muzeum.